Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI

29.10.2017, godz. 16.00
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł; do kupienia w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl
200.  rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki (15 .10. 1817 r.)

Kościuszko pod Racławicami (1938)
reż. Józef Lejtes
scenariusz: Wacław Gąsiorowski, Stanisław Urbanowicz

Gdy w 1791 r. Sejm Wielki uchwalił konstytucję 3 Maja, która wprowadzała rewolucyjne zmiany w funkcjonowania państwa polskiego, caryca Rosji Katarzyna II, obawiając się wzrostu tendencji wolnościowych i potęgi Polski, wprowadziła w jej granice wojska rosyjskie. Na  ich czele stanął ambasador rosyjski w Warszawie, generał Otto von Igelström (Gustaw Buszyński), despota i polakożerca. Kiełkująca wśród patriotycznie nastawionych do zachodzących zmian przedstawicieli szlachty, mieszczaństwa i chłopstwa idea zbrojnego powstania przeciwko obcemu ciemiężcy, zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. Gdy generał von Igelström na wiosnę 1974 r. wydaje zarządzenie redukcji wojska polskiego o połowę i przymusowe wcielenie zredukowanych żołnierzy do armii rosyjskiej, wśród żołnierskiej braci wybucha bunt. Polskie oddziały wyruszają do Krakowa, gdzie przybyły z Drezna Tadeusz Kościuszko (Tadeusz Białoszczyński) staje na czele insurekcji i rozpoczynają się gorączkowe przygotowania do starcia z rosyjską potęgą&#x2026.

Bez tytułu