Szanowni Państwo,
w związku z faktem, że kulturoznawstwo obchodzi w tym roku 5-lecie istnienia, zapraszamy wszystkich na nietypowy i nieakademicki wykład/wystąpienie Jędrzeja Dondziło (Dtekk). Wykład jest zatytułowany Pozdro techno czyli jak zrobić duży festiwal w Białymstoku i odbędzie się 13 października ( w ten czwartek) o godzinie 17:00 w Auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii UwB. Wstęp wolny.

Dtekk, będąc pomysłodawcą, organizatorem, strategiem i dyrektorem programowym Up To Date Festival, podzieli się ze słuchaczami własną wiedzą o tworzeniu dużego wydarzenia na Podlasiu. Mamy również nadzieję, że uchyli rąbek tajemnicy jak to zrobić, by osiągnąć sukces ;)

Obecność obowiązkowa.
Jeżeli ktoś z Państwa jeszcze nie wie czym jest Up To Date Festival i jacy artyści na nim występują - mała pomoc:

pozdro techno kulturoznawstwo

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel