Wszyscy maturzyści reprezentujący województwo podlaskie w finale Konkursu Wiedzy o Mediach zdobyli indeksy.

W dniach 20-21 marca br. w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego odbył się finał I edycji Konkursu Wiedzy o Mediach. Do zawodów przystąpiło 144 uczestników z całego kraju reprezentujących 16 okręgów.

Pierwszego dnia uczniowie pisali test z zakresu wiedzy o mediach, spotkali się z dziennikarzem RMF FM oraz TVN24 Konradem Piaseckim, zwiedzali Centrum Nauki Kopernik, a także wzięli udział w wykładzie prof. Wiesława Władyki dotyczącym współczesnych mediów i roli współczesnego dziennikarza.

W wyniku testu wyłoniono 48 laureatów. Laureaci - maturzyści otrzymali indeksy na wyższe uczelnie.

Laureaci z młodszych klas - nagrody rzeczowe. Dodatkowo drugiego dnia odbył się quiz, w którym finałowa jedenastka laureatów walczyła o miejsca premiowane nagrodami rzeczowymi.

Wszyscy maturzyści z okręgu podlaskiego - 4 osoby z 10 reprezentantów okręgu - zdobyli cenne indeksy.

Są to:

• Ewelina Daria Dobosz - II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim (opiekun: Włodzimierz Wawulski). Ewelina Dobosz uczestniczyła dodatkowo w quizie finałowym i zdobyła 4 miejsce, otrzymując poza indeksem i nagrodami rzeczowymi staż w mediach;

• Katarzyna Turowicz - LO im. Szymona Konarskiego w Sejnach (opiekun: Marta Makowska);

• Dawid Nowicki - IV LO im. Cypriana Kamila Norwida w Białymstoku (opiekun: Iwona Bankiewicz- Zabielska);

• Barbara Jarocewicz - II LO z Białoruskim Językiem Nauczania im. B. Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim (opiekun: Włodzimierz Wawulski)

Ponadto Michał Piotr Kułakowski, uczeń klasy I LO w Sokółce (opiekun: Jolanta Zielenkiewicz) znalazł się w gronie laureatów konkursu i otrzymał cenne nagrody rzeczowe. Podsumowując - na 10 uczestników konkursu reprezentujących województwo podlaskie połowa została nagrodzona, w tym wszyscy maturzyści. Organizatorem konkursu w pierwszych dwóch etapach był Komitet Okręgowy przy kierunku kulturoznawstwo, studia międzywydziałowe na Uniwersytecie w Białymstoku. Laureaci etapu centralnego konkursu mają zapewnione przyjęcie na studia na tym kierunku.

Gratulujemy sukcesu!

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel