12003940 833523110088159 7824925328771364007 n

Izabela Szafrańska, studentka II roku kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku zajęła I miejsce na 51. Studenckim Festiwalu Piosenki w Karkowie.

Cieszymy się z osiągnięć Pani Izy i serdecznie gratulujemy!

Jury obradujące w składzie: Jan Poprawa (przewodniczący), Ewa Kornecka, Olga Szwajgier, Jerzy Satanowski po wysłuchaniu w dniach 15 – 16 października 2015 r. 47 zespołów i solistów zakwalifikowanych do finału konkursu przez Radę Artystyczną SFP oceniło poziom artystyczny tegorocznego Konkursu jako bardzo wysoki i postanowiło, że:

I nagrodę ex aequo w wysokości 5 500 złotych otrzymują:

Adriana Kućmierz
Izabela Szafrańska i Paweł Sokołowski

II nagrodę w wysokości 3 000 złotych otrzymuje:

Kamila Dauksz

III nagrodę w wysokości 2 000 złotych otrzymuje:

Anna Kamińska

Jury 51. Studenckiego Festiwalu Piosenki – Krakowskiego Festiwalu Piosenki postanowiło również przyznać wyróżnienia w wysokości 1000 złotych. Wyróżnienia otrzymują:

Łukasz Jędrys
Marta Kostur
Joanna Mulik

Jury postanowiło również przyznać wyróżnienia honorowe. Wyróżnienia otrzymują:

Beata Bocek
Marta Fitowska
Anna Kaltbach
Iga Kozacka
Kaja Kurczuk
Danuta Szymańska

Nagrodę specjalna im. Wojciecha Bellona w wysokości 1 000 zł otrzymuje:

Grzegorz Paczkowski

Jury postanowiło również przyznać wyróżnienia honorowe dla muzyków. Wyróżnienia otrzymują:

Artur Grudziński
Adrian Konarski
Aleksander Miśkiewicz

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel