Chcielibyśmy zaprosić Państwa na interdyscyplinarną konferencję naukową PRL-owskie re-sentymenty, która odbędzie się 22-23 listopda w budynku Wydziału Filologicznego (Plac Uniwersytecki 1) w sali 48 (na parterze). Rozpoczęcie konforencji o godzinie 10:15.

PRL jako zamknięty okres najnowszej historii Polski coraz częściej staje się obiektem nowych interpretacji i kulturowych rozrachunków, źródłem współczesnych, rozmaicie motywowanych, odwołań i zapożyczeń, które warto poddać naukowej analizie. Hasła wywoławcze konferencji to: PRL, sentyment, resentyment.

W trakcie dwudniowej konferencji możecie się Państwo dowiedzieć m.in. o filozofii w PRL-u; naleśnikach neapolitańskich; wspomnieniach Agnieszki Osieckiej; kulturze studenckiej PRL-u czy sztuce, mediach i wzornictwie charakterystycznych dla tamtego okresu.

Konferencja jest otwarta i skierowana nie tylko do osób żyjących w PRL-u, ale przede wszystkim do tych z Państwa, dla których jest to okres nieznany. A więc kochamy czy nienawidzimy Polską Rzeczpospolitą Ludową? Poniżej plakat i program konferencji - jeszcze raz zapraszamy.

Plakat PRL2016

program a4

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB