Przedstawiamy Państwu fotorelację z podlaskiego okręgowego etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach (edycja 2016/17), której organizatorem jest kulturoznawstwo UwB. Zawody okręgowe odbyły się 16 grudnia na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji Olimpiady i gratulujemy laureatom. Wielkie podziękowania dla dra hab. Andrzeja Kisielewskiego i studentów kulturoznawstwa, którzy urozmaicili uczestnikom oczekiwanie na wyniki. Dziękujemy również tegorocznym sponsorom nagród na etapie okręgowym PKO Bank Polski, TVP S.A. Oddział w Białymstoku. i "Kurierowi Podlaskiemu"/"Gazecie Wyborczej". Do zobaczenia za rok!

Tegoroczni Laureaci:

1)      Przemysław Stolarski - 24 pkt.
2)      Artur Jelski – 23 pkt.
3)      Michał Piotr Kułakowski – 23 pkt.
4)      Filip Ejlak – 21 pkt.
5)      Adrian Korniluk – 21 pkt.
6)      Przemysław Fidziukiewicz -21 pkt
7)      Filip Sokołowski -21 pkt.
8)      Aleksandra Grodzka – 20 pkt.
9)      Piotr Wasilewski – 19 pkt.
10)     Ewa Kinga Kuncewicz – 18 pkt.

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel