4 kwietnia Wiktor Wołkow obchodziłby 75- urodziny. Z tej okazji nasze trzy studentki - Olga Goździewska, Magda Ciasnowska i Klara Kutnik - podjęły się bardzo ambitnego zadania: zorganizowania wystawy prac tego podziwianego wędrowca z aparatem.

Wystawa ma również charakter sentymentalny, gdyż selekcja odbywała się przy współpracy wdowy po fotografie Pani Grażyny Wołkow. Ale o szczegółach i kontekście powstania dowiecie się Państwo na nadchodzącym wernisażu, który odbędzie się 4 kwietnia o godzinie 18:00 na Wydziale Filologicznym UwB.

W związku z faktem, że nie jest to zwykłą wystawa fotografii, pomysłodawczynie podjęły decyzję o stworzeniu wystawy symultanicznej. Twórczość Wołkowa zostanie podzielona na następujące tematy/przestrzenie:

"Słońce", fotografia barwna - Wydział Filologiczny, Plac Uniwersytecki 1

,,Ptak", fotografia czarno- biała - Wydział Pedagogiki i Psychologii, Świerkowa 20

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę wydarzenia:

wolkow1

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel