Prezentujemy Państwu kolejną fotorelację z objazdu naukowego - pod hasłem: Filmowymi śladami przez północne Podlasie, który odbył się 18 maja.
W objeździe tym uczestniczyli studenci Animacji Kultury z arteterapia oraz studenci Kulturoznawstwa. Opiekunami byli: mgr Karol Więch i dr Tomasz Adamski.

Rozpoczęliśmy naszą podroż od krótkiej wizyty w Studzienicznej, gdzie szukaliśmy śladów filmu Karate po polsku w reżyserii Wojciecha Wójcika. Potem udaliśmy się do Sejn gdzie Pani Bożena Szroeder wprowadziła nas w działalność Ośrodka Pogranicze, sztuk, kultur, narodów, a zrobiła to poprzez krótkie formy filmowe realizowane przez najmłodszych sejneńczyków. To poprzez te filmy dowiedzieliśmy się więcej o fascynującej historii Sejn, wielokulturowości tego miejsca: Żydach, Litwinach, Polakach, Staroobrzędowcach.

Potem udaliśmy się na próbę Orkiestry Mikołaja Trzaski, która przygotowywała się do występu z zespołem Remont Pomp.

Po próbie pojechaliśmy do pobliskiej Krasnogródy, gdzie powstał słynny film Dolina Issy w reżyserii Tadeusza Konwickiego, by tam wysłuchać fascynującej opowieści o Czesławie Miłoszu i jego młodości oraz by obejrzeć krótki dokument o wybitnym polskim nobliście. Po chwili czasu wolnego uczestniczyliśmy w spektaklu Kroniki Sejneńskie, który zrobił na nas wszystkich ogromne wrażenie. Po spektaklu pełni nowych, inspirujących doświadczeń udaliśmy się w drogę powrotną mijając po drodze miejsca, gdzie kręcone były takie filmy jak: Pan Tadeusz, Czarne Chmury, Ryś czy Jutro będzie lepiej...

2z

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel