PRELEKCJE M.Popiel 001

"Artysta jest obecny". Problem tożsamości artysty w kulturze nowoczesnej i ponowoczesnej.

Profesor Magdalena Popiel jest pracownikiem Wydziału Polonistyki, Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowo zajmuje się historią literatury XIX i XX wieku, literaturą w perspektywie estetycznej i antropologicznej, komparatystyką kulturowa, włoską krytyką literacką i estetyką modernizmu. Opublikowała m.in.: Wyspiański. Mitologia nowoczesnego artysty, Kraków 2007 (II wyd. poszerzone 2008); Oblicza wzniosłości. Estetyka powieści młodopolskiej, Kraków 1999 (II wyd. 2000); Historia i metafora. O „Żywych kamieniach" Wacława Berenta, Wrocław 1989. Jest prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych, członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma „Przestrzenie Teorii"; koordynatorem multimedialnego słownika Sensualność w kulturze polskiej pod red. W. Boleckiego (dział Młoda Polska), była również redaktorem naukowym serii Biblioteka Narodowa wydawanej przez Ossolineum (2005-2009) oraz sekretarzem redakcji serii Biblioteka Polska (red. Jan Błoński, Universitas 1995-1999).

​Aula Wydziału Filologicznego, s. 94, wstęp wolny.​

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel