Od śmierci Wiktora Wołkowa minęło pięć lat. Pani Grażyna Wołkow porządkuje domowe archiwa męża, zdjęcia, książki i nagrody. Od kilku miesięcy nie musi robić tego sama, pomagają jej trzy studentki Kulturoznawstwo UwB z Międzywydziałowego Instytutu Kulturoznawstwa I Sztuki Uniwersytet w Białymstoku. Olga Goździewska, Magda Ciasnowska i Klara Kutnik wspólnymi siłami przygotowały dwie wystawy pt. "Słońce" i "Ptak". Fotografie artysty pojawiły się na Wydziale Pedagogiki i Psychologii oraz Wydziale Filologicznym Uniwersytetu w Białymstoku 4. kwietnia - w dniu kiedy Wiktor Wołkow obchodziłby 75 urodziny. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Polskiego Radia Białystok...

Zapraszamy na reportaż Joanny Sikory - Przyjaciółki

Grażyna Wołkow, Olga Goździewska, Klara Kutnik i Magda Ciasnowska, foto Joanna Sikora

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• STRATEGIE TWÓRCZE W DZIAŁANIU