Wakacje już za nami, a my - przepełnieni siłami witalnymi i optymizmem - z wolna wracamy do "normalnego" trybu akademickiego.
I tuż przed październikiem dzielimy się z Państwem dobrą wiadomością. Nasza utalentowana studentka Izabela Szafrańska, która otrzymała w tym roku stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami, udostępniła efekt swej pracy. Jest nim teledysk do pięknej żydowskiej piosenki "Dona Dona", której aranżację Izabela wykonała wspólnie z dobrze nam znanym gitarzystą i kompozytorem Pawłem Sokołowskim.

"Dona Dona" jest hołdem złożonym milionom ofiar II wojny światowej, których imion nigdy nie poznamy. Teledysk był kręcony w Tykocinie, Zabłudowie i Białymstoku, także możecie Państwo rozpoznać znajome miejsca. Bohaterem tego teledysku jest urodzony ok. 1940 roku w białostockim getcie Zbigniew Siwiński.
Szukanie własnych korzeni - motywem przewodnim.

Jednocześnie chcemy dodać, że w ramach Warszawskiego Festiwalu Kultury Bez Barier, Izabela Szafrańska wystąpi obok Jakuba Sienkiewicza, Jana Kondraka i Agnieszki Ozon w spektaklu "Ośmioro. Czekając na Jakuba" (muz. Zbigniew Łapiński). Wszelkie szczegóły na stronie Służewskiego Domu Kultury w Warszawie:

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel