AKTUALNE WYDARZENIA

unnamed

LICEALISTO I STUDENCIE!


Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA zaczął drugą dekadę swojego istnienia. To jeden z najbardziej energetycznych światowych festiwali filmów krótkometrażowych! Przed nami XII edycja imprezy, która odbędzie się w dniach 
od 6 do 10 grudnia 2017 roku w Białymstoku. ŻUBROFFKA od lat jest wydarzeniem, w ramach którego spotyka się energia wszystkich stron świata. Selekcjonerzy wybierają zwykle około 150 najciekawszych filmów (spośród prawie dwóch tysięcy!) do ośmiu konkursów. Przygotowywane są także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata, energetyczne koncerty, spotkania z twórcami, wystawy, panele dyskusyjne oraz warsztaty.

Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawane są nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę. Publiczność również przyznaje swoją nagrodę – Dzikiego Żubra.

W TYM ROKU MAMY DLA WAS COŚ NAPRAWDĘ SPECJALNEGO!

Po raz pierwszy możecie stać się filmowymi Selekcjonerami i zasiąść w Jury największego i najbardziej rozpoznawalnego festiwalu w tej części Europy!


CO TRZEBA ZROBIĆ?

Wystarczy napisać krótki esej na temat jednego z zaproponowanych przez nas filmów. Autorki i Autorzy dziesięciu najciekawszych prac zostaną selekcjonerami festiwalowej kategorii Amatorzy, a najlepsi z nich zasiądą w Jury pod przewodnictwem znanego polskiego krytyka filmowego. Wcześniej wezmą udział w spotkaniu na Uniwersytecie w Białymstoku, podczas którego dowiedzą się, jak analizować filmy i jak dokonywać selekcji na najwyższym światowym poziomie. Spotkanie poprowadzą: dr Tomasz Adamski (kulturoznawca, wykładowca, filmoznawca, filmowiec oraz organizator wydarzeń i warsztatów filmowych) i dr Maciej Białous (socjolog filmu, selekcjoner, wykładowca i prelegent). Z nami zdobędziecie nową wiedzę, poznacie ciekawych ludzi i zanurzycie się w niezwykłym świecie filmu!

Ważna informacja – jeśli zostaniecie członkami naszego Jury, zyskacie bezpłatny wstęp na festiwal (w tym na Galę Festiwalową i wydarzenia towarzyszące), a dodatkowo, podczas Gali Zamknięcia i ogłaszania wyników pojawicie się na scenie w świetle jupiterów! 

Jesteście zainteresowani? Czekamy na Wasze eseje. 

Regulamin konkursu:

 1. Konkurs organizowany jest przez Białostocki Ośrodek Kultury – DKF GAG, organizatora MFFFK ŻUBROFFKA, przy współpracy Międzywydziałowego Instytutu Kulturoznawstwa i Sztuki oraz Koła Socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku.

 1. W konkursie startować mogą uczniowie szkół licealnych oraz studenci, posiadający ważną legitymację lub zaczynający 1 października studia wyższe. W przypadku osób niepełnoletnich uczestnicy muszą przedstawić zgodę rodziców na udział w konkursie oraz zgodę wychowawcy klasy na udział w projekcjach festiwalowych, jeśli będą one kolidować z zajęciami w szkole.

 1. Esej na temat wybranego filmu należy napisać i przesłać e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tytuł maila: ESEJ ŻUBROFFKA). Tekst nie może przekroczyć 3000 znaków. Tekst należy przesłać do 15 października 2017 (północ). Pod esejem proszę podać imię, nazwisko i typ szkoły/uczelni, telefon kontaktowy. Esej musi być napisany w języku polskim. W przypadku osób niepełnoletnich do przesyłanego eseju należy dołączyć zeskanowaną zgodę rodzica/opiekuna na udział w konkursie, a w przypadku, w którym projekcje festiwalowe będą kolidować z zajęciami szkolnymi – także zgodę wychowawcy klasy na udział w projekcjach.

 1. Esej powinien dotyczyć jednego z zaproponowanych polskich filmów krótkometrażowych:

Linki:

https://vimeo.com/28030467

https://vimeo.com/104131290

https://vimeo.com/52900020

https://vimeo.com/22428584

https://vimeo.com/87558110

https://vimeo.com/26333937

 1. Poprzez dokonanie zgłoszenia uczestnik akceptuje treść niniejszego regulaminu, wyraża zgodę na udostępnienie i przetwarzanie przez organizatorów konkursu swoich danych osobowych oraz ewentualnie wizerunku, a także wykorzystania eseju na potrzeby informacyjne i promocyjne Organizatorów.

 1. Eseje oceni komisja w składzie: dr Tomasz Adamski (UwB) i dr Maciej Białous (UwB). Wyniki zostaną ogłoszone 25 października 2017 r.

 1. Organizator nie zapewnia zwycięzcom konkursu noclegów i zwrotów kosztów przejazdu na Festiwal.

 1. Uczestnicy konkursu otrzymają certyfikat udziału w pracach komisji selekcyjnej oraz pracach Jury.

 1. MFFK ŻUBROFFKA odbędzie się w dniach 6 – 10 grudnia 2017 w Białymstoku i na Podlasiu.


OGŁOSZENIA STUDENCKIE

 

 

STUDIA I STOPNIA
 

     STUDIA II STOPNIA

 

 T2

MEDIA
I KOMUNIKOWANIE

      

T3

REKLAMA
I PUBLIC RELATIONS

                
      

T4

KOMUNIKOWANIE
W MEDIACH CYFROWYCH

 
          

T6

FILMOZNAWSTWO-
MEDIOZNAWSTWO

 

           

T5

KULTURA PODLASIA

 

Instytut Studiów Kulturowych posiada w ofercie pięć specjalności - dwie na studiach I stopnia i trzy na studiach II stopnia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

 

 

    

  50 / 50

            
 
 
50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

 

 

 

Wybrane publikacje pracowników MIKiS


0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

 

 

 • KULTURA I SZTUKA U PROGU XXI WIEKU
 • INTERMEDIALNOŚĆ W KULTURZE KOŃCA XX WIEKU
 • Słowo w kulturze mediów
 • Przyszłość języka
 • Między powtórzeniem
 • Przyszłość tradycji
 • dr Karolina Wierel
 • ARTYSTÓW GRY Z KULTURĄ
 • NA STYKACH KULTUR I MEDIÓW
 • Sztuka i nie-sztuka
 • SPEKTAKLE ZMYSŁÓW
 • Mity, legendy i historia
 • ESTETYKA ROCKA
 • Film w twórczości Struga
 • KULTURY TRADYCYJNE A KULTURA GLOBALNA
 • DESIGN
 • PRYMITYWIZM W SZTUCE AWANGARDY
 • FILMOWY ŚWIAT PEDRA ALMODOVARA
 • HISTORIE WYDOBYTE Z CIENIA
 • FILMOWE CZYTANIE KULTURY
 • POLSKIE TELE-SAGI
 • DYSKURSY O PŁCI I RODZINIE W POLSKICH TELESAGACH
 • METAFIZYKA I ETYKA SAMUELA CLARKE'A
 • BOHATER IDOL OSOBOWŚĆ MEDIALNA
 • DEUS EXPLICATUS
 • OBRAZ MĘŻCZYZNY W POLSKICH MEDIACH