Szanowni Państwo,
W imieniu organizatorów zapraszamy na konferencję zatytułowaną

„ROZUM, RACJONALNOŚCI, SYMBOLICZNOŚĆ I JEJ ODMIANY. KULTURA
SYMBOLICZNA W PÓŹNEJ NOWOCZESNOŚCI”,

która odbędzie się na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB w piątek 24 listoapda 2017 r.
Konferencja jest poświęcona refleksji nad rozumem i różnymi postaciami racjonalności
kształtującymi współczesną kulturę symboliczną. Tematyka konferencji dotyczy między
innymi filozofii antycznej i ponowoczesnej, racjonalności potocznej, racjonalności nauki,
ekonomicznej, religijnej, współczesnych mediów. Omawiany będzie również wpływ
racjonalności nowoczesnych na wiejskie kultury tradycyjne, a także problemy dotyczące
symboliki ponowoczesnej architekturze i zagadnienia związane z antropologią sztuki.
Organizatorami konferencji są dr hab. Andrzej Kisielewski, prof. UwB i dr hab.
Sławomir Raube, obaj reprezentujący Międzywydziałowy Instytut Kulturoznawstwa i Sztuki
Uniwersytetu w Białymstoku, i prof. dr hab. Wojciech J. Burszta z Instytutu Kulturoznawstwa
Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

W załączeniu przesyłamy materiały dotyczące konferencji.

masawa canoe

Fot. Spotkanie dwóch racjonalności: rytualne czółno masawa z Wysp Trobrianda jako obiekt badań uczonych z Instytutu Maxa Plancka z Berlina (fot. ze zbiorów Instytutu Maxa Plancka w Berlinie)

ABSTRAKT

IDEA KONFERENCJI

PROGRAM KONFERENCJI

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel