Szanowni Państwo,
W imieniu organizatorów zapraszamy na konferencję zatytułowaną

„ROZUM, RACJONALNOŚCI, SYMBOLICZNOŚĆ I JEJ ODMIANY. KULTURA
SYMBOLICZNA W PÓŹNEJ NOWOCZESNOŚCI”,

która odbędzie się na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UwB w piątek 24 listoapda 2017 r.
Konferencja jest poświęcona refleksji nad rozumem i różnymi postaciami racjonalności
kształtującymi współczesną kulturę symboliczną. Tematyka konferencji dotyczy między
innymi filozofii antycznej i ponowoczesnej, racjonalności potocznej, racjonalności nauki,
ekonomicznej, religijnej, współczesnych mediów. Omawiany będzie również wpływ
racjonalności nowoczesnych na wiejskie kultury tradycyjne, a także problemy dotyczące
symboliki ponowoczesnej architekturze i zagadnienia związane z antropologią sztuki.
Organizatorami konferencji są dr hab. Andrzej Kisielewski, prof. UwB i dr hab.
Sławomir Raube, obaj reprezentujący Międzywydziałowy Instytut Kulturoznawstwa i Sztuki
Uniwersytetu w Białymstoku, i prof. dr hab. Wojciech J. Burszta z Instytutu Kulturoznawstwa
Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

W załączeniu przesyłamy materiały dotyczące konferencji.

masawa canoe

Fot. Spotkanie dwóch racjonalności: rytualne czółno masawa z Wysp Trobrianda jako obiekt badań uczonych z Instytutu Maxa Plancka z Berlina (fot. ze zbiorów Instytutu Maxa Plancka w Berlinie)

ABSTRAKT

IDEA KONFERENCJI

PROGRAM KONFERENCJI

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB