W dniach od 15.11 2017 r. do 15.01 2018 r. na naszym Uniwersytecie przebywa Pan Artur Klinau - laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy: http://www.kew.org.pl/nagroda-lwa-sapiehy/

Nasza Uczelnia znalazła się w znakomitym gronie pięciu szkół wyższych (obok Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Poznańskiego i Wrocławskiego), które włączyły się w realizację tej nagrody w formie stypendium pobytowego.

Pan Artur Klinau jest uznanym białoruskim artystą sztuk wizualnych, pisarzem, wydawcą i redaktorem pisma pARTisan. W 2011 roku był reprezentantem Białorusi na 54. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Jest autorem koncepcji "Miasto Słońca", odczytującej sowiecką architekturę XX wieku w kontekście socjalnych utopii. Koncepcję tę przedstawił w swojej książce pt. "Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca", która została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Czarne w 2008 roku. Od 2014 roku Artur Klinau jest zaangażowany w autorskie przedsięwzięcie pod nazwą "Wolna Republika Kapturuny" - czyli w budowę wioski artystycznej położonej w wyjątkowym miejscu, bo na pograniczu polsko-białorusko-litewskim.

Strony autorskie:

Zapraszamy na wydarzenia z udziałem laureata w następujących dniach:

7.12 2017 r. (czwartek) godz. 17.00-18.00, Wydział PiP UwB, ul. Świerkowa 20 C, aula A2 - wykład otwarty Artura Klinau poświęcony sztuce współczesnej na Białorusi

18.01 2018 r. (czwartek) godz. 17.00-17.30 - wernisaż wystawy fotografii autorstwa Artura Klinau pt. MIŃSK - MIASTO SŁOŃCA, Galeria Nowe Skrzydło, Aula  A 2 Wydział PiP UwB, ul. Świerkowa 20 C

...i zaraz po wernisażu w godz. 17.30-18.30 - wykład otwarty Artura Klinau poświęcony architekturze Mińska, Wydział PiP UwB, ul.Świerkowa 20 C, aula A2 (oba wykłady zostaną wygłoszone w języku polskim).

Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników i studentów do wzięcia udziału w wydarzeniach z jego udziałem.

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB