W dniach od 15.11 2017 r. do 15.01 2018 r. na naszym Uniwersytecie przebywa Pan Artur Klinau - laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy: http://www.kew.org.pl/nagroda-lwa-sapiehy/

Nasza Uczelnia znalazła się w znakomitym gronie pięciu szkół wyższych (obok Uniwersytetu Warszawskiego, Jagiellońskiego, Poznańskiego i Wrocławskiego), które włączyły się w realizację tej nagrody w formie stypendium pobytowego.

Pan Artur Klinau jest uznanym białoruskim artystą sztuk wizualnych, pisarzem, wydawcą i redaktorem pisma pARTisan. W 2011 roku był reprezentantem Białorusi na 54. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Jest autorem koncepcji "Miasto Słońca", odczytującej sowiecką architekturę XX wieku w kontekście socjalnych utopii. Koncepcję tę przedstawił w swojej książce pt. "Mińsk. Przewodnik po Mieście Słońca", która została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Czarne w 2008 roku. Od 2014 roku Artur Klinau jest zaangażowany w autorskie przedsięwzięcie pod nazwą "Wolna Republika Kapturuny" - czyli w budowę wioski artystycznej położonej w wyjątkowym miejscu, bo na pograniczu polsko-białorusko-litewskim.

Strony autorskie:

Zapraszamy na wydarzenia z udziałem laureata w następujących dniach:

7.12 2017 r. (czwartek) godz. 17.00-18.00, Wydział PiP UwB, ul. Świerkowa 20 C, aula A2 - wykład otwarty Artura Klinau poświęcony sztuce współczesnej na Białorusi

18.01 2018 r. (czwartek) godz. 17.00-17.30 - wernisaż wystawy fotografii autorstwa Artura Klinau pt. MIŃSK - MIASTO SŁOŃCA, Galeria Nowe Skrzydło, Aula  A 2 Wydział PiP UwB, ul. Świerkowa 20 C

...i zaraz po wernisażu w godz. 17.30-18.30 - wykład otwarty Artura Klinau poświęcony architekturze Mińska, Wydział PiP UwB, ul.Świerkowa 20 C, aula A2 (oba wykłady zostaną wygłoszone w języku polskim).

Serdecznie zapraszamy wszystkich pracowników i studentów do wzięcia udziału w wydarzeniach z jego udziałem.

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel