SzP FOTO

Drodzy Studenci Kulturoznawstwa,

Święta Bożego Narodzenia już za pasem i w związku z tym chcemy, aby kulturoznawstwo już po raz trzeci włączyło się w pomoc potrzebującym w ramach Szlachetnej Paczki (tworzy się nam powoli przedświąteczna tradycja).

Mamy już wybraną rodzinę. To samotna Pani Danuta (l. 63), która mimo przeciwności losu i ciężkiej choroby stara się nie tracić pogody ducha.

Czy chcielibyście Państwo przyłączyć się do tworzenia paczki razem z pracownikami kulturoznawstwa?

Pani Danuta najbardziej potrzebuje:

• żywności (herbata, cukier, konserwy mięsne, makaron, olej, konserwy rybne, ryż, mąka, dżem oraz specjalne produkty żywnościowe:
  • środków czystości (proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, płyny czyszczące, szampon, pieluchomajtki - rozmiar L)
  • różne rodzaje i kolory włóczki do szydełkowania
  • ciepła kołdra na zimę (rozm. 160 x 200)

Jeżeli chcieliby Państwo dołożyć jakieś rzeczy do paczki lub wesprzeć paczkę finansowo, zapraszamy do sekretariatu kulturoznawstwa do 6 grudnia do godz. 15.00.

Pozdrawiam,

Prof. Alicja Kisielewska

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel