Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza na projekcję filmu w ramach Wschodniej Akademii Filmowej:

Orzeł i chryzantema

oraz spotkanie z reżyserem Jackiem Wanem

Wydarzenie odbędzie się w dniu 16 maja 2018 r. o godz. 17.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku.

Dokument ma swój początek w 1984 roku, gdzie w odległej Japonii Kazuyoshi Kimura dowiaduje się, że jego przodkiem jest etnograf Bronisław Piłsudski. Rozpoczyna poszukiwania swoich korzeni. Drogi prowadzą do Polski. Jacek Wan opowiada o poszukiwaniu śladów działalności Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Marszałka Józefa Piłsudskiego przez jego japońskiego wnuka.

Bronisław Piłsudski w Japonii uważany jest za bohatera, bowiem ocalił od zapomnienia kulturę Ajnów. Za pomocą fonografu Edisona nagrał na woskowych wałkach rozmowy i śpiewy ludności tubylczej Sachalinu i tym samym ocalił język Ajnów sprzed 100 lat. Współcześni Japończycy uważają Ajnów za swoich protoplastów. 17 maja mija 100. Rocznica śmierci badacza.

Jacek Wan - podróżnik, dziennikarz specjalizujący się w tematyce kultury, gospodarki i polityki Dalekiego Wschodu.
W latach 1989-2003 był korespondentem telewizji japońskiej NTV (Nippon Television) na Polskę i Europę Wschodnią. Autor ponad 70 telewizyjnych programów podróżniczych z cyklu „Między Wschodem a Zachodem” przedstawiających kulturę i tradycje kulinarne krajów azjatyckich.

Zaproszenie Orzeł i Chryzantema 001

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB