Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza na projekcję filmu w ramach Wschodniej Akademii Filmowej:

Orzeł i chryzantema

oraz spotkanie z reżyserem Jackiem Wanem

Wydarzenie odbędzie się w dniu 16 maja 2018 r. o godz. 17.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku.

Dokument ma swój początek w 1984 roku, gdzie w odległej Japonii Kazuyoshi Kimura dowiaduje się, że jego przodkiem jest etnograf Bronisław Piłsudski. Rozpoczyna poszukiwania swoich korzeni. Drogi prowadzą do Polski. Jacek Wan opowiada o poszukiwaniu śladów działalności Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Marszałka Józefa Piłsudskiego przez jego japońskiego wnuka.

Bronisław Piłsudski w Japonii uważany jest za bohatera, bowiem ocalił od zapomnienia kulturę Ajnów. Za pomocą fonografu Edisona nagrał na woskowych wałkach rozmowy i śpiewy ludności tubylczej Sachalinu i tym samym ocalił język Ajnów sprzed 100 lat. Współcześni Japończycy uważają Ajnów za swoich protoplastów. 17 maja mija 100. Rocznica śmierci badacza.

Jacek Wan - podróżnik, dziennikarz specjalizujący się w tematyce kultury, gospodarki i polityki Dalekiego Wschodu.
W latach 1989-2003 był korespondentem telewizji japońskiej NTV (Nippon Television) na Polskę i Europę Wschodnią. Autor ponad 70 telewizyjnych programów podróżniczych z cyklu „Między Wschodem a Zachodem” przedstawiających kulturę i tradycje kulinarne krajów azjatyckich.

Zaproszenie Orzeł i Chryzantema 001

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel