Zapraszamy do oglądania najnowszej produkcji jednego z naszych pracowników.

Tym razem dr Tomasz Adamski wraz z Pawłem Nazarukiem zrealizowali miniserial dokumentalny o miłości polsko- rosyjskiej zatytułowany : "Miłość polsko / russkaja lubow".

Miłość polsko-rosyjska. Możliwa? Trudna? Przecież miłość zwycięża wszystko! Chyba, że jest akurat mecz Polska-Rosja albo w Rosji wyłączają ciepłą wodę. „Miłość polsko / russkaja lubow” to przede wszystkim spojrzenie na międzykulturowe związki. Siedem par polsko-rosyjskich podzieliło się swoimi doświadczeniami i opowiedziało o tym co ich łączy i różni oraz o tym, gdzie znajdują platformę porozumienia. Osiem krótkich odcinków przedstawiać będzie różne etapy związków, od dnia poznania aż do dzisiaj. W ramach każdego z filmu bohaterowie odpowiedzą na pytania dotyczące takich kwestii jak: wzajemne stereotypy, relacje rodzinne, święta, historia, polityka, wzajemne modele męskości i kobiecości, małżeństwo, dzieci i wiele innych. Całość to ciepła,  często zabawna, a czasami nawet wzruszająca opowieść o ludzkich relacjach i tym, że miłość nie uznaje żadnych granic.

Serial zrealizowany został dla Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.
Filmy można obejrzeć pod linkiem:

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel