Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film „Twój Vincent” w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana oraz spotkanie z autorką kostiumów Dorotą Roqueplo!

f66a01f3 7b26 47d8 9b9e 315a5bf8a1a7

TWÓJ VINCENT + spotkanie z Dorotą Roqueplo

14 października 2018, godz. 16.00

Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Twój Vincent

Polska / Wielka Brytania 2017, 95′

Pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie! Każda z 65 tysięcy klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

27 lipca 1890 roku szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. „Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię – odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

Dorota Roqueplo

Absolwentka Ecole Internationale Des Arts de la Mode. Tworzy kostiumy do filmów i spektakli teatralnych. Zadebiutowała przy filmie Macieja Dejczera „300 mil do nieba”. Do tej pory zrealizowała kostiumy do ponad 70 filmów, z których warto wyróżnić: „Ostatni prom” W. Krzystka, „Kiedy rozum śpi” M. Ziębinskiego, „U pana Boga za piecem” J. Bromskiego, „Na koniec świata” M. Łazarkiewicz, „Chłopaki nie płaczą” O. Lubaszenki, „Lejdis” T. Koneckiego, „Ki” L. Dawida, „Plac Zbawiciela” J. Kos-Krauze i K. Krauze, „We mgle” S. Łoźnicy, „Młyn i krzyż” L. Majewskiego, „Sala Samobójców” J. Komasy, „Miasto 44” J. Komasy, „Hiszpanka” Ł. Barczyka, „Powrót” M. Łazarkiewicz, „Boski plan” K. Dębskiej.
Otrzymała nagrody na Festiwalach Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w kategorii „najlepsze kostiumy” za projekty do filmów: „Prowokator” K. Langa, „Mój Nikifor” K. Krauze, „Pręgi” M. Piekorz, „Sala samobójców” J. Komasy, „Młyn i krzyż” L. Majewskiego, „Hiszpanka” Ł. Barczyka.
Laureatka Polskich Nagród Filmowych „Orzeł” za kostiumy do filmów: „Młyn i krzyż”, „Miasto 44” i „Hiszpanka”.
Na 70. MFF w Cannes (2017) film „Łagodna” S. Łoźnicy z kostiumami Doroty Roqueplo został wyselekcjonowany do konkursu głównego o Złotą Palmę.

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB