Szanowni Państwo!

Pracownicy Kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku serdecznie zapraszają na kolejną edycję Dnia Kulturoznawczego – imprezę przygotowaną jako specjalna oferta dla uczniów trzecich klas szkół średnich (profil humanistyczny).

Termin: czwartek, 29 listopada 2018 roku, godz. 10.00-13.30

Miejsce: Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB, Białystok, ul. Świerkowa 20, Duża Aula

10.00   Powitanie uczestników

10.00-11.00   Wykład doktora Wojciecha Siwaka „Audiosfera pomiędzy naturą i technologią”

11.00-12.00  Wielki Quiz Kulturoznawczy dla publiczności – prowadzenie mgr Karol Więch

12.00-13.00   Warsztaty prowadzone przez pracowników kulturoznawstwa (dla zapisanych uczestników)

1) Warsztat „Komunikacja bez przemocy według Marshalla Rosenberga” – mgr Mariola Wojtkiewicz, sala 1.2 C, 20 osób

2) „Warsztat filmu dokumentalnego, czyli jak przeprowadzić wywiad z bohaterem?” – dr Tomasz Adamski, sala 224 B, 5 osób

3) Warsztat „Rękodzielniczy aktywizm – nowe oblicze kuchennej makatki” –  dr Ewa Kępa, sala C.2.17, 15 osób (uczestnicy muszą mieć ze sobą flamaster w kolorze czarnym, niebieskim lub czerwonym)

4) Warsztat „Szukając dźwięku” – dr Wojciech Siwak, sala A 111, 12 osób (uczestnicy muszą mieć ze sobą smartfony i słuchawki)

12.00-12.40  Spektakl „Dziady” Teatr Bez Nazwy

12.40-13.10  Koncert muzyki polskiej i ukraińskiej

13.10-13.30  Spotkanie uczniów ze studentami kulturoznawstwa

13.30   Zakończenie Dnia Kulturoznawczego

Zgłoszenia udziału klas z nauczycielami oraz zapisy uczniów na warsztaty przyjmuje mgr Maja Rogala – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszelkich informacji udziela koordynator Dnia Kulturoznawczego – dr Monika Kostaszuk-Romanowska – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy też na nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/kulturoznawstwo.uwb

DKkanarkowy1aaaaaaa

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel