Szanowni Państwo!

Pracownicy Kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku serdecznie zapraszają na kolejną edycję Dnia Kulturoznawczego – imprezę przygotowaną jako specjalna oferta dla uczniów trzecich klas szkół średnich (profil humanistyczny).

Termin: czwartek, 29 listopada 2018 roku, godz. 10.00-13.30

Miejsce: Wydział Pedagogiki i Psychologii UwB, Białystok, ul. Świerkowa 20, Duża Aula

10.00   Powitanie uczestników

10.00-11.00   Wykład doktora Wojciecha Siwaka „Audiosfera pomiędzy naturą i technologią”

11.00-12.00  Wielki Quiz Kulturoznawczy dla publiczności – prowadzenie mgr Karol Więch

12.00-13.00   Warsztaty prowadzone przez pracowników kulturoznawstwa (dla zapisanych uczestników)

1) Warsztat „Komunikacja bez przemocy według Marshalla Rosenberga” – mgr Mariola Wojtkiewicz, sala 1.2 C, 20 osób

2) „Warsztat filmu dokumentalnego, czyli jak przeprowadzić wywiad z bohaterem?” – dr Tomasz Adamski, sala 224 B, 5 osób

3) Warsztat „Rękodzielniczy aktywizm – nowe oblicze kuchennej makatki” –  dr Ewa Kępa, sala C.2.17, 15 osób (uczestnicy muszą mieć ze sobą flamaster w kolorze czarnym, niebieskim lub czerwonym)

4) Warsztat „Szukając dźwięku” – dr Wojciech Siwak, sala A 111, 12 osób (uczestnicy muszą mieć ze sobą smartfony i słuchawki)

12.00-12.40  Spektakl „Dziady” Teatr Bez Nazwy

12.40-13.10  Koncert muzyki polskiej i ukraińskiej

13.10-13.30  Spotkanie uczniów ze studentami kulturoznawstwa

13.30   Zakończenie Dnia Kulturoznawczego

Zgłoszenia udziału klas z nauczycielami oraz zapisy uczniów na warsztaty przyjmuje mgr Maja Rogala – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszelkich informacji udziela koordynator Dnia Kulturoznawczego – dr Monika Kostaszuk-Romanowska – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy też na nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/kulturoznawstwo.uwb

DKkanarkowy1aaaaaaa

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• dr Karolina Wierel