Chcesz lepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy?

Ruszyła rekrutacja w kolejnej turze projektu „Kuźnie Kompetencji studentów Uniwersytetu w Białymstoku”. Uczelnia przygotowała swoim studentom wysokiej klasy certyfikowane szkolenia i warsztaty. Żacy będą też realizować prace projektowe pod okiem pracodawców. Udział w projekcie jest bezpłatny – na jego realizację uniwersytet zdobył dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W mojej ocenie szczególnie wartościowe były zajęcia realizowane u pracodawców – relacjonuje Justyna Bauer, studentka pedagogiki na UwB, która wzięła udział w pierwszej turze projektu. – Razem z czterema innymi studentami z mojego wydziału odbywaliśmy je w przedszkolu montessoriańskim w Białymstoku. Znaliśmy tę metodę z zajęć na studiach, ale były to tylko podstawowe informacje. Dzięki udziałowi w projekcie mogliśmy przyjrzeć się z bliska, jak system opracowany przez Marię Montessori wykorzystuje się w pracy z dziećmi. Pisaliśmy też scenariusze takich zajęć. Przekonałam się, że to fantastyczna metoda i jeśli będę miała okazję stosować ją w przyszłości w pracy z najmłodszymi, na pewno to zrobię.

Zdaniem Anety Garlickiej, studentki kryminologii, bardzo przydatne były zajęcia rozwijające kompetencje miękkie – z efektywnej komunikacji i negocjacji, zarządzania projektami czy z zakresu design thinking.

W ramach projektu mieliśmy kurs językowy i zdaliśmy egzamin TELC. Uczestniczyłam także w pracach projektowych: miałam szansę poznać od kuchni zawód detektywa i sprawdzić swoje predyspozycje, m.in. poprzez udział w obserwacjach czy przeprowadzenie wywiadu. Projekt idealnie nadaje się dla osób, które nie są pewne swojej zawodowej przyszłości i chcą poszerzyć horyzonty – dodaje Aneta Garlicka.

Rekrutacja na tegoroczne zajęcia potrwa do 7 grudnia. Zapisy odbywają się za pośrednictwem ankiety elektronicznej, dostępnej na stronie projektu pod adresem http://www.kuznia.uwb.edu.pl. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje o zasadach uczestnictwa w projekcie i zajęciach oferowanych studentom poszczególnych wydziałów.

Chcemy zapewnić naszym absolwentom jak najlepszy start na rynku pracy – mówi dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB, prorektor ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej UwB. – To dlatego w projekcie mogą wziąć udział studenci, którzy w tym roku kończą u nas studia licencjackie bądź magisterskie. Im takie wsparcie jest szczególnie potrzebne.

Projekt potrwa w sumie 3 lata. Łącznie może w nim wziąć udział ok. 1200 żaków z siedmiu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Na realizację projektu uczelnia dostała ponad 6 mln zł z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Na zdjęciach: zajęcia u pracodawcy – grupa z Wydziału Matematyki i Informatyki w firmie ZETO; zajęcia warsztatowe z kompetencji miękkich; plakaty rekrutacyjne

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel