13. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 5 do 9 grudnia 2018 roku. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

W 2018 roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 109 najciekawszych filmów (spośród ponad dwóch tysięcy!). Jak zwykle, w programie znajdą się także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów. Wstęp na wszystkie pokazy jest jak zawsze bezpłatny.

Już tradycyjnie Festiwal gości w zaprzyjaźnionych białostockich instytucjach i placówkach, a także w regionie – w tym roku krótkie kino z całego świata pojawi się w 10 podlaskich miejscowościach!

Pokaz na Wydziale Pedagogiki i Psychologii
6 grudnia 2018 (czwartek)
godz. 12.00, Białystok/Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.02 – Mała Aula
Pokaz Zebrane z Europy / Picked up from Europe (89’)

Pokaz na Wydziale Pedagogiki i Psychologii
7 grudnia 2018 (piatek)
godz. 13:00 Białystok/Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.01 – Duża Aula
Pokaz filmów oraz panel dyskusyjny Oblicza Patriotyzmu / Faces of Patriotism (96’)

6 GRUDNIA:
W 2019 roku Grenzland-Filmtage Selb będzie miał swoją 42. edycję. Jako festiwal partnerski białostockiego „kolegi” od samego początku, cieszymy się, że możemy świętować 13. rok istnienia ŻUBROFFKI!
My, z regionu pomiędzy Niemcami a Czechami, pozdrawiamy naszych kolegów z granicy polsko-białoruskiej. Każdego roku obydwa festiwale pokazują, że granice nie tylko dzielą, ale również łączą. Artyści, reżyserzy, fani kina cieszą się z naszych wydarzeń i pokazują, że kino i kultura filmowa nie znają granic.
The Best of Grenzland Filmtage 2018 to kolorowa mieszanka refleksji i zabawy, stworzona dzięki różnorodności Europy.
Życzymy naszym polskim przyjaciołom powodzenia, ogromnej i entuzjastycznie nastawionej publiczności i, oczywiście, udanych imprez pofilmowych!

7 GRUDNIA
Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Słowacja, Czechy, Austria, Węgry, Serbia, Chorwacja, Rumunia. Kraje te, podobnie jak Polska, obchodzą w tym roku setną rocznicę niepodległości. Każdy z nich niesie ze sobą bagaż trudnej historii oraz mierzy się z różnymi problemami wewnętrznymi i politycznymi. Ile krajów, ilu obywateli – tyle wizji patriotyzmu, historii i przyszłości. W programie zebraliśmy filmy, pokazujące wycinki tych wizji, często z przymrużeniem oka. Z jednej strony mamy dokument o konkursie na postawę patriotyczną w Aleksandrowie Kujawskim, a z drugiej – dokument o młodym przywódcy ruchu nacjonalistycznego na Ukrainie. Poznajemy historię kibiców sławnego czeskiego hokeisty, który zapoczątkowuje ruch polityczny, a w kolejnym filmie – historię rewolucji 1989 roku w małym miasteczku w rumuńskich Karpatach. Jest tu animacja o historii Łotwy i film pokazujący podobieństwo współczesnych uchodźców z uchodźcami politycznymi za czasów komuny, wideoesej o „austriackości” i animacja o konformizmie za czasów komuny.
Program traktujemy pół żartem, pół serio, ponieważ uważamy, że czasem warto spojrzeć na siebie i swój naród z pewnego dystansu.

FB Zubroffka 2018 1000x524 FB wydarzenie

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel