13. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 5 do 9 grudnia 2018 roku. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od ponad dekady buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata. ŻUBROFFKA to mądre filmy, niepowtarzalne spotkania z twórcami, warsztaty, panele dyskusyjne, energetyczne koncerty i interesujące wystawy.

W 2018 roku, do ośmiu konkursów selekcjonerzy wybrali 109 najciekawszych filmów (spośród ponad dwóch tysięcy!). Jak zwykle, w programie znajdą się także specjalne projekcje produkcji krótkometrażowych z całego świata. W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów. Wstęp na wszystkie pokazy jest jak zawsze bezpłatny.

Już tradycyjnie Festiwal gości w zaprzyjaźnionych białostockich instytucjach i placówkach, a także w regionie – w tym roku krótkie kino z całego świata pojawi się w 10 podlaskich miejscowościach!

Pokaz na Wydziale Pedagogiki i Psychologii
6 grudnia 2018 (czwartek)
godz. 12.00, Białystok/Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.02 – Mała Aula
Pokaz Zebrane z Europy / Picked up from Europe (89’)

Pokaz na Wydziale Pedagogiki i Psychologii
7 grudnia 2018 (piatek)
godz. 13:00 Białystok/Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20, C.01 – Duża Aula
Pokaz filmów oraz panel dyskusyjny Oblicza Patriotyzmu / Faces of Patriotism (96’)

6 GRUDNIA:
W 2019 roku Grenzland-Filmtage Selb będzie miał swoją 42. edycję. Jako festiwal partnerski białostockiego „kolegi” od samego początku, cieszymy się, że możemy świętować 13. rok istnienia ŻUBROFFKI!
My, z regionu pomiędzy Niemcami a Czechami, pozdrawiamy naszych kolegów z granicy polsko-białoruskiej. Każdego roku obydwa festiwale pokazują, że granice nie tylko dzielą, ale również łączą. Artyści, reżyserzy, fani kina cieszą się z naszych wydarzeń i pokazują, że kino i kultura filmowa nie znają granic.
The Best of Grenzland Filmtage 2018 to kolorowa mieszanka refleksji i zabawy, stworzona dzięki różnorodności Europy.
Życzymy naszym polskim przyjaciołom powodzenia, ogromnej i entuzjastycznie nastawionej publiczności i, oczywiście, udanych imprez pofilmowych!

7 GRUDNIA
Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Słowacja, Czechy, Austria, Węgry, Serbia, Chorwacja, Rumunia. Kraje te, podobnie jak Polska, obchodzą w tym roku setną rocznicę niepodległości. Każdy z nich niesie ze sobą bagaż trudnej historii oraz mierzy się z różnymi problemami wewnętrznymi i politycznymi. Ile krajów, ilu obywateli – tyle wizji patriotyzmu, historii i przyszłości. W programie zebraliśmy filmy, pokazujące wycinki tych wizji, często z przymrużeniem oka. Z jednej strony mamy dokument o konkursie na postawę patriotyczną w Aleksandrowie Kujawskim, a z drugiej – dokument o młodym przywódcy ruchu nacjonalistycznego na Ukrainie. Poznajemy historię kibiców sławnego czeskiego hokeisty, który zapoczątkowuje ruch polityczny, a w kolejnym filmie – historię rewolucji 1989 roku w małym miasteczku w rumuńskich Karpatach. Jest tu animacja o historii Łotwy i film pokazujący podobieństwo współczesnych uchodźców z uchodźcami politycznymi za czasów komuny, wideoesej o „austriackości” i animacja o konformizmie za czasów komuny.
Program traktujemy pół żartem, pół serio, ponieważ uważamy, że czasem warto spojrzeć na siebie i swój naród z pewnego dystansu.

FB Zubroffka 2018 1000x524 FB wydarzenie

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB