GALERIA NOWE SKRZYDŁO. WYSTAWA FOTOGRAFII ZNAKI REALNOŚCI

Andrzej Kisielewski

Wystawa jest prezentacją fotografii powstałych podczas dokumentowania wiosną 2018 roku pozostałości kultur indiańskich w Stanach Zjednoczonych – w rejonie nazywanym Four Corners obejmującym stany Nowy Meksyk, Colorado i Arizona. Są one świadectwem
podróży śladami Aby’ego Warburga, historyka sztuki, uważanego za prekursora współczesnej nauki o obrazie pojmowanej jako Kulturwissenschaft, jak również pioniera badań interdyscyplinarnych. Fotografie przedstawiają świadectwa dwóch opozycyjnych wobec siebie realności. Jedną tworzyły kultury indiańskie, których wyznacznikami są ruiny budowli wznoszonych w skalnych szczelinach olbrzymich kanionów i na płaskich jak stoły szczytach
gór, nazywanych mesas, a także ryty naskalne; można je postrzegać jako świadectwa trwania kulturowego od co najmniej trzydziestu tysięcy lat. Drugą realność tworzy nowoczesna cywilizacja techniczna, której wymownym wyznacznikiem jest historyczna Route 66 –
legendarna szosa łącząca część wschodnią Stanów Zjednoczonych z jej częścią zachodnią –
z przydrożnymi motelami, barami, stacjami benzynowymi, reklamami i wrakami samochodów.

Otwarcie wystawy: czwartek, 6 grudnia, godzina 17.00.
Po otwarciu odbędzie się wykład autora wystawy – w sali C02 (na parterze) o godzinie 17.30 – zatytułowany: Aby Warburg, historia sztuki i świat Indian Pueblo.

Andrzej Kisielewski – historyk sztuki, profesor Uniwersytetu w Białymstoku, pracownik
Międzywydziałowego Instytutu Kulturoznawstwa i Sztuki UwB.

spr1

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• dr Karolina Wierel