IMG 1402a

Za nami już piąta edycja II Etapu Olimpiady Wiedzy o Mediach, której organizatorem w województwie podlaskim jest Międzywydziałowy Instytut Kulturoznawstwa i Sztuki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej edycji, opiekunom i nauczycielom przygotowującym młodzież do tegorocznego, niezwykle trudnego, Etapu.

W szczególności chcielibyśmy pogratulować dziesięciu laureatom zaklasyfikowanym do Etapu Centralnego odbywającego się w Warszawie. Wśród tej dziesiątki znajduje się pięć pierwszych osób, które prócz walki o główną nagrodę otrzymały staże w białostockich instytucjach medialnych: TVP Białystok, Kurierze Porannym, Wyborczej i Radiu Białystok.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z Olimpiady. Umieszczamy również wyniki Etapu Okręgowego.

Dziesięć pierwszych osób przechodzi do Etapu Centralnego, który odbędzie się w marcu 2019 w Warszawie.

LP

Rutkowska Julia

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel