Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy ,,Kompleksja lalki”, której kuratorką jest studentka kulturoznawstwa Pani Beata Janowicz.

Wernisaż wystawy 24. 01.2019 r. godz. 17.00
Wystawa czynna do 15.04.2019 r.
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego ul Świętojańska 17, Białystok
.
,,Kompleksja lalki” to wystawa która łączy dwa światy przeszłość z teraźniejszością. Przedstawienia teatralne odchodzą w przeszłość. Raz powołane do życia postaci, lalki, maski, teatralne, rekwizyty, kostiumy i dekoracje, nie giną. Ukryte w magazynach teatralnych wspominają swoją teatralną przygodę i marzą o wielkim powrocie na scenę. Powrócą po latach na deski symbolicznego Teatru w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Wystawa podzielona zostanie na dwie przestrzenie z których jedna przeniesie odbiorcę w świat magicznej przeszłości w którym poznamy bohaterów którzy występowali w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzące z lat 60 ubiegłego wieku oraz fragmenty dekoracji, pozwolą rozkoszować się wspaniałymi dziełami sztuki autorstwa najwybitniejszych scenografów teatru lalek drugiej połowy XX wieku i współczesności: Andrzeja Dworakowskiego, Wiesława Jurkowskiego, Edwarda Lutczyna i innych. Druga przestrzeń to teraźniejszość przedstawiająca lalki jako bohaterki współczesnych sztuk wystawianych na deskach Białostockiego Teatru Lalek, Teatru K3 oraz Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku.

W trakcie trwania wystawy wykorzystane zostaną bogate możliwości inscenizacyjne. Specjalnie przygotowana animacja komputerowa pozwoli na jeszcze głębsze doznania artystyczne.

Instytut Studiów Kulturowych posiada w ofercie pięć specjalności - dwie na studiach I stopnia i trzy na studiach II stopnia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• dr Karolina Wierel