Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

DUNKIERKA, w reż. Christophera Nolana

24 lutego 2019, godz. 16.00

Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Choć mówi się, że w dzisiejszych czasach zbyt często używa się takich pojęć jak „arcydzieło”, to trudno mi nie określić tym mianem filmu Dunkierka w reżyserii Christophera Nolana. To obraz totalny, z przepięknymi zdjęciami, doskonałą muzyką, niezwykłą historią, którą rewelacyjnie przeniesiono na duży ekran. Trudno również nie wspomnieć o aktorstwie i roli Fionna Whiteheada, który wcielił się w głównego bohatera, Tommy’ego, młodego chłopca muszącego zmierzyć się z okrucieństwem wojny.

Tytuł filmu pochodzi od nazwy francuskiego miasta, Dunkierka, położonego nad Morzem Północnym. To właśnie tam w 1940 roku, Francuzi, Belgowie i Brytyjczycy zostają oblężeni przez niemieckie wojska. Nolan pokazuje wielką wojnę, jej moc, z perspektywy zwykłych, bezsilnych ludzi, którzy nie zostali przeszkoleni z tego, jak się umiera. Nawet jeśli byli doskonałymi dowódcami.To film z jednej strony oszczędny w wyrazie, a z drugiej tak bardzo przepełniony emocjami. Te ukrywają się w gestach, mimice, surowych kadrach i fenomenalnej muzyce Hansa Zimmera.

Niezwykle żałuję, że to nie Dunkierka otrzymała statuetkę Oscara za najlepszy film, bo dla mnie to rzeczywiście najlepszy obraz 2017 roku, który nominowany był w tej kategorii i chyba w ogóle. Wciąż jestem pod wrażeniem, gdy przypomnę sobie pełen napięcia seans. Chętnie ponownie zobaczę ten obraz; choćby dla samej ścieżki dźwiękowej warto do niego wrócić.

Oprócz Fionna Whiteheada na ekranie zobaczymy m.in. Toma Hardy’ego, Harry’ego Stylesa, Toma Glynn-Carneya, Cilliana Murphy’ego i Kennetha Branagha. Za scenariusz produkcji, tak jak i za reżyserię, odpowiada Christopher Nolan.

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• dr Karolina Wierel