Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

DUNKIERKA, w reż. Christophera Nolana

24 lutego 2019, godz. 16.00

Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Choć mówi się, że w dzisiejszych czasach zbyt często używa się takich pojęć jak „arcydzieło”, to trudno mi nie określić tym mianem filmu Dunkierka w reżyserii Christophera Nolana. To obraz totalny, z przepięknymi zdjęciami, doskonałą muzyką, niezwykłą historią, którą rewelacyjnie przeniesiono na duży ekran. Trudno również nie wspomnieć o aktorstwie i roli Fionna Whiteheada, który wcielił się w głównego bohatera, Tommy’ego, młodego chłopca muszącego zmierzyć się z okrucieństwem wojny.

Tytuł filmu pochodzi od nazwy francuskiego miasta, Dunkierka, położonego nad Morzem Północnym. To właśnie tam w 1940 roku, Francuzi, Belgowie i Brytyjczycy zostają oblężeni przez niemieckie wojska. Nolan pokazuje wielką wojnę, jej moc, z perspektywy zwykłych, bezsilnych ludzi, którzy nie zostali przeszkoleni z tego, jak się umiera. Nawet jeśli byli doskonałymi dowódcami.To film z jednej strony oszczędny w wyrazie, a z drugiej tak bardzo przepełniony emocjami. Te ukrywają się w gestach, mimice, surowych kadrach i fenomenalnej muzyce Hansa Zimmera.

Niezwykle żałuję, że to nie Dunkierka otrzymała statuetkę Oscara za najlepszy film, bo dla mnie to rzeczywiście najlepszy obraz 2017 roku, który nominowany był w tej kategorii i chyba w ogóle. Wciąż jestem pod wrażeniem, gdy przypomnę sobie pełen napięcia seans. Chętnie ponownie zobaczę ten obraz; choćby dla samej ścieżki dźwiękowej warto do niego wrócić.

Oprócz Fionna Whiteheada na ekranie zobaczymy m.in. Toma Hardy’ego, Harry’ego Stylesa, Toma Glynn-Carneya, Cilliana Murphy’ego i Kennetha Branagha. Za scenariusz produkcji, tak jak i za reżyserię, odpowiada Christopher Nolan.

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel