Dnia 15 i 16 marca 2019 roku na Uniwersytecie Warszawskim odbył się centralny etap Olimpiady Wiedzy o Mediach w którym udział wzięło ponad 150 uczniów z całej Polski. Dziesięciu laureatów podlaskiego etapu okręgowego z dużymi nadziejami wsiadało do pociągu na remontowanym białostockim dworcu.

Po dotarciu na Uniwersytet i zarejestrowaniu wszystkich uczestników, odbył się etap pisemny. Test w tym roku nie był łatwy, a mimo to, aż czterem naszym olimpijczykom udało się przejść do najlepszej 48 i otrzymać tytuł laureata, co wiąże się z otrzymaniem indeksu na wybraną Uczelnię. Byli to: Bartłomiej Sidor ( I L.O. w Białymstoku), Mateusz Grądzki (I.L.O. w Łomży), Dawid Kisiel (L.O. w Sokółce) oraz Jakub Kruszewski (VI L.O. w Białymstoku). Ponadto dwóch naszych uczestników, ze względu na wysoką liczbę punktów z testu, przeszło do najlepszej w Polsce dwunastki i wzięło udział w quizie „Jeden z dwunastu”. Tam również nasza reprezentacja poradziła sobie bardzo dobrze, bo Mateusz Grądzki, odpowiadając niemal bezbłędnie zajął trzecie miejsce, co jest ogromnym sukcesem!

Warto też wspomnieć o tym, że niezastąpiona Pani Małgosia Kułakowska z L.O w Sokółce otrzymała drugą nagrodę za przygotowanie największej ilości uczestników do II etapu Olimpiady.

Obok zmagań z wiedzą o mediach wszyscy uczestnicy Olimpiady wzięli udział w arcyciekawym spotkaniu z Anitą Werner, która opowiadała o swojej pracy, a także odpowiadała na pytania młodych adeptów sztuki dziennikarskiej. Mieliśmy też możliwość zwiedzenia gmachu Telewizji Polskiej, gdzie zobaczyliśmy między innymi jak nagrywa się program „Jaka to melodia” czy „Pytanie na śniadanie”.

Gratulujemy wszystkim uczestniczkom etapu centralnego. Sam udział w ogólnopolskim etapie centralnym był dużym sukcesem, a co dopiero tak wysokie miejsca w ogólnopolskiej klasyfikacji!

Do zobaczenia w przyszłorocznej edycji!

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel