Uniwersyteckie Centrum Kultury, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Autorzy - Paweł Nazaruk i Tomasz Adamski zapraszają na film dokumentalny „Miłość polsko / russkaja lubow”.

Termin: 11 kwietnia (czwartek) godz. 18

Miejsce: Uniwersyteckie Centrum kultury, ul. Ciołkowskiego 1N, 15-245 Białystok

jblodflgdediolpe

Miłość polsko-rosyjska. Możliwa? Trudna? Przecież miłość zwycięża wszystko! Chyba, że jest akurat mecz Polska-Rosja albo w Rosji wyłączają ciepłą wodę. „Miłość polsko / russkaja lubow” to opowieść o międzykulturowych związkach. Siedem par polsko-rosyjskich podzieliło się swoimi doświadczeniami i opowiedziało filmowcom o tym, co ich łączy i o tym, co ich różni. Bohaterowie odpowiadają na pytania dotyczące wzajemnych stereotypów, więzi rodzinnych, świąt, historii, polityki, modeli męskości i kobiecości, małżeństwa, dzieci. Snują opowieść o miłości, która nie uznaje granic.

Występują
Emilia Florczak i Piotr Lubińskij, Anna Mandes-Tarasow i Michaił Tarasow, Uljana i Rafał Rzeszotarscy, Sława Szebyrjewa i Andrzej Piękoś

Pomysł
Olimpia Bronowicka (Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia)

Twórcy
Paweł Nazaruk (DogFilm Studio Filmowe, producent, reżyser i operator filmowy, twórca nagradzanych w Polsce i za granicą dokumentów „Dziura do piekła”, „To się ciągle wydarza”, „Searching for hell”)
Tomasz Adamski (reżyser, kulturoznawca, filmoznawca i współtwórca jednego z najbardziej znanych polskich festiwali filmowych Żubroffka)

Po projekcji spotkanie z Tomaszem Adamskim poprowadzi Katarzyna Niziołek (Pracownia Sztuki Społecznej, ISiK UwB).

Instytut Studiów Kulturowych posiada w ofercie pięć specjalności - dwie na studiach I stopnia i trzy na studiach II stopnia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• dr Karolina Wierel