KULTUROZNAWCZE WYKŁADY GOŚCINNE

12 czerwca 2019 roku Międzywydziałowy Instytut Kulturoznawstwa i Sztuki inauguruje cykl kulturoznawczych wykładów gościnnych

Są to wykłady otwarte, na które serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Pierwszy z cyklu wykład pt. Celebryci i my, czyli zarządzanie sławą wygłosi wybitny medioznawca i kulturoznawca - Prof. dr hab. Wiesław Godzic z Uniwersytetu Humanistyczno-społecznego SWPS z Warszawy. Wykład odbędzie się w auli Wydziału Filologicznego UwB, Plac NZS 1 – początek o godzinie 11.30.

CELEBRYCI I MY

Kim są główni aktorzy dzisiejszej sfery medialnej: kto jest na scenie w snopach światła? To dla nich telewizja nie jest po to, żeby ją oglądać, ale w niej występować. Nie ma wątpliwości, że tworzą nową sferę publiczną. To figury odległe wprawdzie, ale nie tak dalekie, jak boginie-gwiazdy. Często są w naszym zasięgu – takie indywidua z innej planety, ale swojskie. Nie są bohaterami, nie dokonały wielkich czynów, ale przesadą jest twierdzić, że nic nie robią – są w mediach i grają siebie będących w mediach – a to wcale nie jest łatwe.

Przedstawione zostaną wyniki najnowszego raportu (2019, NPRH, Godzic i inni, Celebryci w Polsce. Badanie interdyscyplinarne). Postawione zostaną pytania o przyszłość tego zjawiska w Polsce.

Godzic2019z

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• dr Karolina Wierel