Szanowni Studenci Kulturoznawstwa!

Czy wiecie, że nowy Regulamin świadczeń dla studentów Uniwersytetu w Białymstoku wprowadza istotne zmiany w ocenie wniosków o stypendia rektorskie? Oczywiście chodzi o stypendia naukowe i artystyczne, które przyznaje się nie więcej niż 10% najlepszych studentów na danym kierunku. Od tego roku istotnym elementem oceny jest nie tylko średnia ze studiów, ale też suma punktów uzyskanych z tytułu osiągnięć!

Jeżeli jesteś osobą kreatywną, pełną pomysłów i energii;

Jeżeli masz ambicje, by wykorzystać w praktyce zdobytą na studiach wiedzę;

Jeżeli chcesz organizować wydarzenia artystyczne, spotkania z ludźmi kultury, wystawy, konferencje naukowe;

Jeżeli... chcesz zwiększyć swoją szanse na otrzymanie stypendium rektorskiego, bądź po prostu chcesz spotkać się w gronie fajnych osób.

Zapraszamy Cię na pierwsze spotkanie Koła Naukowego Kulturoznawców "KulSTRUKtura", które odbędzie się 16.10.2019 (środa) o godzinie 15:30 w sali nr. B4 (Instytut Studiów Kulturowych).

Do zobaczenia w środę!

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel