1 9

29 października studenci oraz pracownicy naukowi Kulturoznawstwa wzięli udział w objeździe naukowym szlakiem starowierców w Polsce.
W Suwałkach uczestnicy objazdu mieli okazję spotkać się z przedstawicielami starowierców i wejść do ich świątyni – molenny, w której wysłuchali wykładu dotyczącego zasad i tradycji tego obrządku. Wielkim zaskoczeniem okazała się chrzcielnica, czyli przedmiot do chrztu niemowląt, przypominająca kształtem ogromny gar. Nastawnik zatykając dziecku nos i usta zanurza je od stóp aż po sam czubek głowy trzy razy.

Następnym punktem na szlaku były Wodziłki, położne na malowniczych terenach Suwalszczyzny. Tam uczestnicy objazdu wysłuchali wykładu o historii osady, która kiedyś była głównym ośrodkiem kultury i religii starowierców. Mogli także obejrzeć, niestety tylko od zewnątrz, molennę z 1921 roku. Do podziwiania, oprócz zabytków, były także przepiękne suwalskie krajobrazy z malowniczymi pagórkami, które jak na jesienną porę przystało mieniły się różnokolorową barwą drzew.

Ostatnim przystankiem była Buda Ruska, gdzie uczestnicy objazdu odwiedzili Galerię Fotografii Piotra Malczewskiego. Mogli tam obejrzeć wystawę poświęconą starowiercom oraz Mongolii. Klimatu wystawom nadawały zabytkowe przedmioty codziennego użytku.
Pomimo chłodu, którym przywitała Suwalszczyzna studenci przywieźli same ciepłe i miłe wspomnienia. W sekrecie, napiszemy, że już nie mogą doczekać się kolejnego objazdu.

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel