Youdin1a

Zapraszamy na wykład ojca dr. Victora Yudina p.t. „F. Dostoyevsky and F. Nietzsche on the origin of ethical values" w ramach Kulturoznawczych Wykładów Gościnnych.

Odbędzie się on 10 grudnia w godz. 13.45-15.15 w Instytucie Studiów Kulturowych na ulicy Świerkowej 20 w sali B4.

Tematyka wykładu dotyczy pytania: kim powinien się stawać człowiek? Z perspektywy analizy koncepcji F. Dostojewskiego i F. Nietzsche ukazane zostaną fundamentalne wartości moralne. Czym się różnią? W czym są zbieżne? Tej analizie porównawczej zostanie poświęcony wykład, na który serdecznie zapraszamy.

Victor Yudin – to wybitny teolog i patrolog, ale również diakon, na co dzień niosący posługę w parafii w Belgii. Ukończył m.in. Katholieke Universiteit Leuven (KULeuven), Belgium i Université Catholique de Louvain-la-Neuve (UCL), a także odbywał staż w programie TheUniversity of Newcastle upon Tyne, Religious Studies Department, Newcastle upon Tyne, United Kingdom.

Jest autorem wielu prac, m.in.:
V.YUDIN, Review on P.Théodore Papanicolaou's «La vision de la mort à la lumière des pères de l'église. Essai sur la spiritualité orthodoxe», in Augustiniana. Leuven. Peeters. 2019.
V.YUDIN, Leporius' Pelagianisme according to Cassian, in Orientalia Patristica IV.Didahia Severin Publishing. Drobeta-Turnu-Severin. 2019.
V.YUDIN, Critica adusa de Papa Leon postului maniheist in cea de-a patruzeci si doua sa predica dedicata Postului mare, in Orientalia Patristica IV. Didahia Severin Publishing. Drobeta-Turnu-Severin. 2018.
V.YUDIN, Augustine's resurrection polemics in 240-242 Easter sermons, in Acts of Theological Conference, Iasi, 2016.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z ojcem Victorem!

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel