W dniu 13.12.2019 odbył się po raz 6 okręgowy etap Olimpiady Wiedzy o Mediach. Wzięło w nim udział 22 licealistów z województwa podlaskiego, którzy walczyli o przejście do etapu centralnego odbywającego się, jak co roku, na Uniwersytecie Warszawskim. W etapie okręgowym komisja wyłoniła 10 laureatów z największą liczbą punktów. Serdecznie gratulujemy tegorocznym zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom Olimpiady, którzy zmierzyli się z czterdziestoma podchwytliwymi pytaniami z szeroko rozumianej wiedzy o mediach. Pięciu najwyżej ocenionych laureatów, prócz nagród rzeczowych, otrzymało możliwość odbycia staży w regionalnych instytucjach medialnych (Telewizja TVP1, Kurier Poranny i Gazeta Współczesna, Polskie Radio Białystok). Warto dodać, że w tegorocznej edycji najliczniejsza reprezentacja przyjechała z Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, a ich opiekunem była Pani Małgorzata Kułakowska.

DSC04062A

Poniżej przedstawiamy tegorocznych laureatów (stosując podział ze względu na ilość zdobytych punktów) :

1) Maciej Waluk (LO w Sokółce)

2) Maciej Jędrzejak (IV LO w Białymstoku)

3) Katarzyna Anna Paszko (LO w Sokółce)

4) Karolina Górska (II LO z BJN w Bielsku Podlaskim)

5) Mateusz Sulewski (VI LO w Białymstoku)

6) Aneta Stypułkowska (ZSZ im. Stanisława Sztaszica w Wysokiem Mazowieckiem)

7) Weronika Machłajewska (LO w Sokółce)

8) Kamil Aleksandrowicz (IV LO w Białymstoku)

9) Sebastian Anikiej (IV LO w Białymstoku

10) Joanna Zielenkiewicz (LO w Sokółce)

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel