P1030214a14 grudnia 2016 roku studenci II roku kulturoznawstwa Uniwersytetu w Białymstoku poznawali tradycje i zwyczaje związane ze zbliżającą się Chanuką. Na zaproszenie dr Barbary Olech i prof. Anny Kieżuń przybyła Lucy Lisowska – przedstawicielka Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie na Białystok i Podlasie.

Omówiła ona kontekst historyczny i religijny święta, opowiedziała, jak się świętuje Chanukę, jakie są tradycyjne potrawy. W blasku świec chanukowych młodzież częstowała się pączkami, grała w drejdle, słuchała świątecznych piosenek, niektóre z nich śpiewała. Odczytano także jedno z opowiadań Bashevisa Singera.