Prezentujemy Państwu kolejną fotorelację z objazdu naukowego - pod hasłem: Filmowymi śladami przez północne Podlasie, który odbył się 18 maja.
W objeździe tym uczestniczyli studenci Animacji Kultury z arteterapia oraz studenci Kulturoznawstwa. Opiekunami byli: mgr Karol Więch i dr Tomasz Adamski.

Rozpoczęliśmy naszą podroż od krótkiej wizyty w Studzienicznej, gdzie szukaliśmy śladów filmu Karate po polsku w reżyserii Wojciecha Wójcika. Potem udaliśmy się do Sejn gdzie Pani Bożena Szroeder wprowadziła nas w działalność Ośrodka Pogranicze, sztuk, kultur, narodów, a zrobiła to poprzez krótkie formy filmowe realizowane przez najmłodszych sejneńczyków. To poprzez te filmy dowiedzieliśmy się więcej o fascynującej historii Sejn, wielokulturowości tego miejsca: Żydach, Litwinach, Polakach, Staroobrzędowcach.

Potem udaliśmy się na próbę Orkiestry Mikołaja Trzaski, która przygotowywała się do występu z zespołem Remont Pomp.

Po próbie pojechaliśmy do pobliskiej Krasnogródy, gdzie powstał słynny film Dolina Issy w reżyserii Tadeusza Konwickiego, by tam wysłuchać fascynującej opowieści o Czesławie Miłoszu i jego młodości oraz by obejrzeć krótki dokument o wybitnym polskim nobliście. Po chwili czasu wolnego uczestniczyliśmy w spektaklu Kroniki Sejneńskie, który zrobił na nas wszystkich ogromne wrażenie. Po spektaklu pełni nowych, inspirujących doświadczeń udaliśmy się w drogę powrotną mijając po drodze miejsca, gdzie kręcone były takie filmy jak: Pan Tadeusz, Czarne Chmury, Ryś czy Jutro będzie lepiej...

2z