PRELEKCJE M.Popiel 001

"Artysta jest obecny". Problem tożsamości artysty w kulturze nowoczesnej i ponowoczesnej.

Profesor Magdalena Popiel jest pracownikiem Wydziału Polonistyki, Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowo zajmuje się historią literatury XIX i XX wieku, literaturą w perspektywie estetycznej i antropologicznej, komparatystyką kulturowa, włoską krytyką literacką i estetyką modernizmu. Opublikowała m.in.: Wyspiański. Mitologia nowoczesnego artysty, Kraków 2007 (II wyd. poszerzone 2008); Oblicza wzniosłości. Estetyka powieści młodopolskiej, Kraków 1999 (II wyd. 2000); Historia i metafora. O „Żywych kamieniach" Wacława Berenta, Wrocław 1989. Jest prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych, członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma „Przestrzenie Teorii"; koordynatorem multimedialnego słownika Sensualność w kulturze polskiej pod red. W. Boleckiego (dział Młoda Polska), była również redaktorem naukowym serii Biblioteka Narodowa wydawanej przez Ossolineum (2005-2009) oraz sekretarzem redakcji serii Biblioteka Polska (red. Jan Błoński, Universitas 1995-1999).

​Aula Wydziału Filologicznego, s. 94, wstęp wolny.​