dabrowski01

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na premierę filmu dokumentalnego „Po drodze”, która odbędzie się 20 grudnia 2017 roku o godzinie 18.00 w Białostockim Teatrze Lalek. Film ma formę opowieści, którą snuje główny bohater - Zdzisław Dąbrowski. Jego życiorys jest ściśle związany z Białymstokiem. Tu rozpoczyna się i nadal toczy życie jednego z wybitnych twórców teatralnych.

Zdzisław Dąbrowski jest białostoczaninem. Urodził się tu dziesięć lat przed II wojną światową. Mieszkał na Bojarach do lat 60 ubiegłego stulecia. Wrócił do rodzinnego miasta, na Bojary, po obfitującym w ciekawe wydarzenia okresie twórczych osiągnięć. Jego domowe archiwa kryją historię życia, które splotło się z teatrem. Już od najmłodszych lat odgrywanie przedstawień było związane z miłością do książek i muzyki. Ciekawa opowieść snuje się przez koleje losu, które prowadzą do teatru. Za każdym wspomnieniem stoją ludzie i są to ważne i znane nazwiska.

Premiera filmu nie przypadkowo odbędzie się w Białostockim Teatrze Lalek, bo właśnie tu bohater filmu zrealizował swoje pierwsze przedstawienie na zawodowej scenie. Potem swoją reżyserską karierę Dąbrowski kontynuował w całej Polsce, a głównie w Warszawie w Polskim Radiu. Białostocką realizacją reżyserską było wiele lat później słuchowisko „Na Młynowej”, w którym usłyszeć można było aktorów BTL’u.

Jak ocenia swoje życie twórca, któremu udało się spotkać po drodze zarówno wiele przeciwności jak i znakomite grono sprzyjających osób? Opowieść snuta przez bohatera filmu dostarczy widzom tajemnic jego domowego archiwum. Zbiory wykorzystane w filmie udostępniły również instytucje (Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Polskie Radio, Instytut Teatralny, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Telewizja Polska). Wspomnieniami zaś dzieli się artysta, który zrealizował ponad 500 słuchowisk radiowych i dziesiątki przedstawień teatralnych, a także był twórcą białostockiego fenomenu lat 50-tych ubiegłego stulecia – Teatru Poezji.

Do współtworzenia filmu autorka - Bernarda Bielenia - zaprosiła białostockich twórców – Magdalenę Toczydłowską-Talarczyk, której animowane grafiki wzbogacą opowiadaną historię i Marcina Nagnajewicza, tworzącego warstwę muzyczną filmu. Film powstał dzięki programowi stypendialnemu Prezydenta Miasta Białegostoku dla Twórców Profesjonalnych, a współproducentem wykonawczym filmu jest Valred.

Wstęp na premierę jest bezpłatny.