Muzeum Pamięci Sybiru zaprasza na projekcję filmu w ramach Wschodniej Akademii Filmowej:

Orzeł i chryzantema

oraz spotkanie z reżyserem Jackiem Wanem

Wydarzenie odbędzie się w dniu 16 maja 2018 r. o godz. 17.00 w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej przy ul. Kościelnej 1A w Białymstoku.

Dokument ma swój początek w 1984 roku, gdzie w odległej Japonii Kazuyoshi Kimura dowiaduje się, że jego przodkiem jest etnograf Bronisław Piłsudski. Rozpoczyna poszukiwania swoich korzeni. Drogi prowadzą do Polski. Jacek Wan opowiada o poszukiwaniu śladów działalności Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Marszałka Józefa Piłsudskiego przez jego japońskiego wnuka.

Bronisław Piłsudski w Japonii uważany jest za bohatera, bowiem ocalił od zapomnienia kulturę Ajnów. Za pomocą fonografu Edisona nagrał na woskowych wałkach rozmowy i śpiewy ludności tubylczej Sachalinu i tym samym ocalił język Ajnów sprzed 100 lat. Współcześni Japończycy uważają Ajnów za swoich protoplastów. 17 maja mija 100. Rocznica śmierci badacza.

Jacek Wan - podróżnik, dziennikarz specjalizujący się w tematyce kultury, gospodarki i polityki Dalekiego Wschodu.
W latach 1989-2003 był korespondentem telewizji japońskiej NTV (Nippon Television) na Polskę i Europę Wschodnią. Autor ponad 70 telewizyjnych programów podróżniczych z cyklu „Między Wschodem a Zachodem” przedstawiających kulturę i tradycje kulinarne krajów azjatyckich.

Zaproszenie Orzeł i Chryzantema 001