Chcesz lepiej przygotować się do wejścia na rynek pracy?

Ruszyła rekrutacja w kolejnej turze projektu „Kuźnie Kompetencji studentów Uniwersytetu w Białymstoku”. Uczelnia przygotowała swoim studentom wysokiej klasy certyfikowane szkolenia i warsztaty. Żacy będą też realizować prace projektowe pod okiem pracodawców. Udział w projekcie jest bezpłatny – na jego realizację uniwersytet zdobył dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W mojej ocenie szczególnie wartościowe były zajęcia realizowane u pracodawców – relacjonuje Justyna Bauer, studentka pedagogiki na UwB, która wzięła udział w pierwszej turze projektu. – Razem z czterema innymi studentami z mojego wydziału odbywaliśmy je w przedszkolu montessoriańskim w Białymstoku. Znaliśmy tę metodę z zajęć na studiach, ale były to tylko podstawowe informacje. Dzięki udziałowi w projekcie mogliśmy przyjrzeć się z bliska, jak system opracowany przez Marię Montessori wykorzystuje się w pracy z dziećmi. Pisaliśmy też scenariusze takich zajęć. Przekonałam się, że to fantastyczna metoda i jeśli będę miała okazję stosować ją w przyszłości w pracy z najmłodszymi, na pewno to zrobię.

Zdaniem Anety Garlickiej, studentki kryminologii, bardzo przydatne były zajęcia rozwijające kompetencje miękkie – z efektywnej komunikacji i negocjacji, zarządzania projektami czy z zakresu design thinking.

W ramach projektu mieliśmy kurs językowy i zdaliśmy egzamin TELC. Uczestniczyłam także w pracach projektowych: miałam szansę poznać od kuchni zawód detektywa i sprawdzić swoje predyspozycje, m.in. poprzez udział w obserwacjach czy przeprowadzenie wywiadu. Projekt idealnie nadaje się dla osób, które nie są pewne swojej zawodowej przyszłości i chcą poszerzyć horyzonty – dodaje Aneta Garlicka.

Rekrutacja na tegoroczne zajęcia potrwa do 7 grudnia. Zapisy odbywają się za pośrednictwem ankiety elektronicznej, dostępnej na stronie projektu pod adresem http://www.kuznia.uwb.edu.pl. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje o zasadach uczestnictwa w projekcie i zajęciach oferowanych studentom poszczególnych wydziałów.

Chcemy zapewnić naszym absolwentom jak najlepszy start na rynku pracy – mówi dr hab. Mariusz Popławski, prof. UwB, prorektor ds. rozwoju i współpracy międzynarodowej UwB. – To dlatego w projekcie mogą wziąć udział studenci, którzy w tym roku kończą u nas studia licencjackie bądź magisterskie. Im takie wsparcie jest szczególnie potrzebne.

Projekt potrwa w sumie 3 lata. Łącznie może w nim wziąć udział ok. 1200 żaków z siedmiu wydziałów Uniwersytetu w Białymstoku. Na realizację projektu uczelnia dostała ponad 6 mln zł z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w konkursie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Na zdjęciach: zajęcia u pracodawcy – grupa z Wydziału Matematyki i Informatyki w firmie ZETO; zajęcia warsztatowe z kompetencji miękkich; plakaty rekrutacyjne