Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy ,,Kompleksja lalki”, której kuratorką jest studentka kulturoznawstwa Pani Beata Janowicz.

Wernisaż wystawy 24. 01.2019 r. godz. 17.00
Wystawa czynna do 15.04.2019 r.
Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego ul Świętojańska 17, Białystok
.
,,Kompleksja lalki” to wystawa która łączy dwa światy przeszłość z teraźniejszością. Przedstawienia teatralne odchodzą w przeszłość. Raz powołane do życia postaci, lalki, maski, teatralne, rekwizyty, kostiumy i dekoracje, nie giną. Ukryte w magazynach teatralnych wspominają swoją teatralną przygodę i marzą o wielkim powrocie na scenę. Powrócą po latach na deski symbolicznego Teatru w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

Wystawa podzielona zostanie na dwie przestrzenie z których jedna przeniesie odbiorcę w świat magicznej przeszłości w którym poznamy bohaterów którzy występowali w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzące z lat 60 ubiegłego wieku oraz fragmenty dekoracji, pozwolą rozkoszować się wspaniałymi dziełami sztuki autorstwa najwybitniejszych scenografów teatru lalek drugiej połowy XX wieku i współczesności: Andrzeja Dworakowskiego, Wiesława Jurkowskiego, Edwarda Lutczyna i innych. Druga przestrzeń to teraźniejszość przedstawiająca lalki jako bohaterki współczesnych sztuk wystawianych na deskach Białostockiego Teatru Lalek, Teatru K3 oraz Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku.

W trakcie trwania wystawy wykorzystane zostaną bogate możliwości inscenizacyjne. Specjalnie przygotowana animacja komputerowa pozwoli na jeszcze głębsze doznania artystyczne.