Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film

DUNKIERKA, w reż. Christophera Nolana

24 lutego 2019, godz. 16.00

Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Choć mówi się, że w dzisiejszych czasach zbyt często używa się takich pojęć jak „arcydzieło”, to trudno mi nie określić tym mianem filmu Dunkierka w reżyserii Christophera Nolana. To obraz totalny, z przepięknymi zdjęciami, doskonałą muzyką, niezwykłą historią, którą rewelacyjnie przeniesiono na duży ekran. Trudno również nie wspomnieć o aktorstwie i roli Fionna Whiteheada, który wcielił się w głównego bohatera, Tommy’ego, młodego chłopca muszącego zmierzyć się z okrucieństwem wojny.

Tytuł filmu pochodzi od nazwy francuskiego miasta, Dunkierka, położonego nad Morzem Północnym. To właśnie tam w 1940 roku, Francuzi, Belgowie i Brytyjczycy zostają oblężeni przez niemieckie wojska. Nolan pokazuje wielką wojnę, jej moc, z perspektywy zwykłych, bezsilnych ludzi, którzy nie zostali przeszkoleni z tego, jak się umiera. Nawet jeśli byli doskonałymi dowódcami.To film z jednej strony oszczędny w wyrazie, a z drugiej tak bardzo przepełniony emocjami. Te ukrywają się w gestach, mimice, surowych kadrach i fenomenalnej muzyce Hansa Zimmera.

Niezwykle żałuję, że to nie Dunkierka otrzymała statuetkę Oscara za najlepszy film, bo dla mnie to rzeczywiście najlepszy obraz 2017 roku, który nominowany był w tej kategorii i chyba w ogóle. Wciąż jestem pod wrażeniem, gdy przypomnę sobie pełen napięcia seans. Chętnie ponownie zobaczę ten obraz; choćby dla samej ścieżki dźwiękowej warto do niego wrócić.

Oprócz Fionna Whiteheada na ekranie zobaczymy m.in. Toma Hardy’ego, Harry’ego Stylesa, Toma Glynn-Carneya, Cilliana Murphy’ego i Kennetha Branagha. Za scenariusz produkcji, tak jak i za reżyserię, odpowiada Christopher Nolan.