1 9

29 października studenci oraz pracownicy naukowi Kulturoznawstwa wzięli udział w objeździe naukowym szlakiem starowierców w Polsce.
W Suwałkach uczestnicy objazdu mieli okazję spotkać się z przedstawicielami starowierców i wejść do ich świątyni – molenny, w której wysłuchali wykładu dotyczącego zasad i tradycji tego obrządku. Wielkim zaskoczeniem okazała się chrzcielnica, czyli przedmiot do chrztu niemowląt, przypominająca kształtem ogromny gar. Nastawnik zatykając dziecku nos i usta zanurza je od stóp aż po sam czubek głowy trzy razy.

Następnym punktem na szlaku były Wodziłki, położne na malowniczych terenach Suwalszczyzny. Tam uczestnicy objazdu wysłuchali wykładu o historii osady, która kiedyś była głównym ośrodkiem kultury i religii starowierców. Mogli także obejrzeć, niestety tylko od zewnątrz, molennę z 1921 roku. Do podziwiania, oprócz zabytków, były także przepiękne suwalskie krajobrazy z malowniczymi pagórkami, które jak na jesienną porę przystało mieniły się różnokolorową barwą drzew.

Ostatnim przystankiem była Buda Ruska, gdzie uczestnicy objazdu odwiedzili Galerię Fotografii Piotra Malczewskiego. Mogli tam obejrzeć wystawę poświęconą starowiercom oraz Mongolii. Klimatu wystawom nadawały zabytkowe przedmioty codziennego użytku.
Pomimo chłodu, którym przywitała Suwalszczyzna studenci przywieźli same ciepłe i miłe wspomnienia. W sekrecie, napiszemy, że już nie mogą doczekać się kolejnego objazdu.