Składamy Serdeczne Gratulacje prof. Edwardowi Kulikowskiemu, że nieprzerwanie przez okres 40 lat prowadził chór Uniwersytetu w Białymstoku. Tak, chór ma już 40 lat!
Profesor Kulikowski w trakcie jubileuszowego koncertu, który odbył się w miniony piątek otrzymał, na wniosek marszałka województwa Jerzego Leszczyńskiego, Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Uroczyście wręczył go wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski. Były też gratulacje od prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego oraz prezenty od społeczności uniwersyteckiej.

Nie trzeba przypominać, że prof. Edward Kulikowski jest zasłużony kulturze "jako takiej", ale też naszemu kierunkowi, gdyż od lat prowadzi wykłady na kulturoznawstwie - z czego jesteśmy niezmiernie dumni.

mg 6007b 580c9538d602e

mg 6328b

mg 6429b

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• STRATEGIE TWÓRCZE W DZIAŁANIU