PRELEKCJE M.Popiel 001

"Artysta jest obecny". Problem tożsamości artysty w kulturze nowoczesnej i ponowoczesnej.

Profesor Magdalena Popiel jest pracownikiem Wydziału Polonistyki, Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowo zajmuje się historią literatury XIX i XX wieku, literaturą w perspektywie estetycznej i antropologicznej, komparatystyką kulturowa, włoską krytyką literacką i estetyką modernizmu. Opublikowała m.in.: Wyspiański. Mitologia nowoczesnego artysty, Kraków 2007 (II wyd. poszerzone 2008); Oblicza wzniosłości. Estetyka powieści młodopolskiej, Kraków 1999 (II wyd. 2000); Historia i metafora. O „Żywych kamieniach" Wacława Berenta, Wrocław 1989. Jest prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Polonistycznych, członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma „Przestrzenie Teorii"; koordynatorem multimedialnego słownika Sensualność w kulturze polskiej pod red. W. Boleckiego (dział Młoda Polska), była również redaktorem naukowym serii Biblioteka Narodowa wydawanej przez Ossolineum (2005-2009) oraz sekretarzem redakcji serii Biblioteka Polska (red. Jan Błoński, Universitas 1995-1999).

​Aula Wydziału Filologicznego, s. 94, wstęp wolny.​

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• KINO FILM PSYCHOLOGIA