Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI

29.10.2017, godz. 16.00
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł; do kupienia w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl
200.  rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki (15 .10. 1817 r.)

Kościuszko pod Racławicami (1938)
reż. Józef Lejtes
scenariusz: Wacław Gąsiorowski, Stanisław Urbanowicz

Gdy w 1791 r. Sejm Wielki uchwalił konstytucję 3 Maja, która wprowadzała rewolucyjne zmiany w funkcjonowania państwa polskiego, caryca Rosji Katarzyna II, obawiając się wzrostu tendencji wolnościowych i potęgi Polski, wprowadziła w jej granice wojska rosyjskie. Na  ich czele stanął ambasador rosyjski w Warszawie, generał Otto von Igelström (Gustaw Buszyński), despota i polakożerca. Kiełkująca wśród patriotycznie nastawionych do zachodzących zmian przedstawicieli szlachty, mieszczaństwa i chłopstwa idea zbrojnego powstania przeciwko obcemu ciemiężcy, zaczyna zataczać coraz szersze kręgi. Gdy generał von Igelström na wiosnę 1974 r. wydaje zarządzenie redukcji wojska polskiego o połowę i przymusowe wcielenie zredukowanych żołnierzy do armii rosyjskiej, wśród żołnierskiej braci wybucha bunt. Polskie oddziały wyruszają do Krakowa, gdzie przybyły z Drezna Tadeusz Kościuszko (Tadeusz Białoszczyński) staje na czele insurekcji i rozpoczynają się gorączkowe przygotowania do starcia z rosyjską potęgą&#x2026.

Bez tytułu

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• PAREZJA