dabrowski01

Mamy ogromną przyjemność zaprosić Państwa na premierę filmu dokumentalnego „Po drodze”, która odbędzie się 20 grudnia 2017 roku o godzinie 18.00 w Białostockim Teatrze Lalek. Film ma formę opowieści, którą snuje główny bohater - Zdzisław Dąbrowski. Jego życiorys jest ściśle związany z Białymstokiem. Tu rozpoczyna się i nadal toczy życie jednego z wybitnych twórców teatralnych.

Zdzisław Dąbrowski jest białostoczaninem. Urodził się tu dziesięć lat przed II wojną światową. Mieszkał na Bojarach do lat 60 ubiegłego stulecia. Wrócił do rodzinnego miasta, na Bojary, po obfitującym w ciekawe wydarzenia okresie twórczych osiągnięć. Jego domowe archiwa kryją historię życia, które splotło się z teatrem. Już od najmłodszych lat odgrywanie przedstawień było związane z miłością do książek i muzyki. Ciekawa opowieść snuje się przez koleje losu, które prowadzą do teatru. Za każdym wspomnieniem stoją ludzie i są to ważne i znane nazwiska.

Premiera filmu nie przypadkowo odbędzie się w Białostockim Teatrze Lalek, bo właśnie tu bohater filmu zrealizował swoje pierwsze przedstawienie na zawodowej scenie. Potem swoją reżyserską karierę Dąbrowski kontynuował w całej Polsce, a głównie w Warszawie w Polskim Radiu. Białostocką realizacją reżyserską było wiele lat później słuchowisko „Na Młynowej”, w którym usłyszeć można było aktorów BTL’u.

Jak ocenia swoje życie twórca, któremu udało się spotkać po drodze zarówno wiele przeciwności jak i znakomite grono sprzyjających osób? Opowieść snuta przez bohatera filmu dostarczy widzom tajemnic jego domowego archiwum. Zbiory wykorzystane w filmie udostępniły również instytucje (Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny w Białymstoku, Polskie Radio, Instytut Teatralny, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Telewizja Polska). Wspomnieniami zaś dzieli się artysta, który zrealizował ponad 500 słuchowisk radiowych i dziesiątki przedstawień teatralnych, a także był twórcą białostockiego fenomenu lat 50-tych ubiegłego stulecia – Teatru Poezji.

Do współtworzenia filmu autorka - Bernarda Bielenia - zaprosiła białostockich twórców – Magdalenę Toczydłowską-Talarczyk, której animowane grafiki wzbogacą opowiadaną historię i Marcina Nagnajewicza, tworzącego warstwę muzyczną filmu. Film powstał dzięki programowi stypendialnemu Prezydenta Miasta Białegostoku dla Twórców Profesjonalnych, a współproducentem wykonawczym filmu jest Valred.

Wstęp na premierę jest bezpłatny.

TURYSTYKA
KULTUROWA

Międzywydziałowe Studia Kulturoznawcze posiadają w ofercie sześć specjalności - po trzy na każdy poziom kształcenia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie.

50 TWARZY KULTUROZNAWSTWA
NA 50-LECIE WYDZIAŁU FILOLOGICZNEGO UWB

Wybrane publikacje pracowników MIKiS

0192805701590

Glamour – magia czy mistyfikacja?
Dawny urok w nowym wymiarze

Alicja Kisielewska, Monika Kostaszuk-Romanowska, Anetta B. Strawińska (red.)

Przywołane w tytule pojęcie glamour stało się impulsem do naukowej refleksji dotyczącej - z naszej perspektywy – istotnego, aktualnego i wymagającego klasyfikacji zjawiska z zakresu współczesnej kultury. Termin glamour jest niejednoznaczny znaczeniowo. Virginia Postrel – amerykańska pisarka i dziennikarka, niekwestionowany autorytet w zakresie glamour – określa go mianem „tajemniczy”. (…) Maria Poprzecka, polska historyczka sztuki, termin glamour traktuje jako „niejasny” , ale przywołujący korowód takich obrazów jak: kaskada loków i sięgające nagich ramion rękawiczki Rity Hayworth, magnetyzujące spojrzenie Grety Garbo, satynowe suknie opinające ciało Ginger Rogers. Modelki prezentujące new look Diora, lodowate blondynki z filmów Hitchcocka. (…) Obecnie glamour utożsamiany jest najczęściej z kiczem, tandetą, podróbką, „przerysowaniem w złym stylu”, bezguściem czy sztucznością z sensie metaforycznym i dosłownym.

Do nabycia w Wydawnictwie UwB

• MŁODZIEŻ KULTURA TOŻSAMOŚĆ