indeks44

W tym roku Instytut Studiów Kulturowych wraz ze studentami kulturoznawstwa po raz kolejny przygotowuje Szlachetną Paczkę!

Tym razem pomoc ma trafić do Pana Zbigniewa:

Pan Zbigniew jest niezwykle sympatycznym człowiekiem. Lubi malować obrazy i chętnie udostępnia ludziom swoje dzieła. Uwielbia także czytać książki i interesuje się sztuką. Jest osobą kontaktową i towarzyską, a ponadto ma silny charakter.

Najbardziej potrzebne prodkty, to żywność, środki czystości i wersalka. Niewiele - prawda?

1. Żywność

Panu Zbigniewowi brakuje środków na zakup żywności. Jej zapas pozwoli mu nie martwić się, iż nie będzie miał co jeść.

2. Środki czystości

Mężczyzna sporadycznie kupuje środki czystości, gdyż jest to bardzo duży wydatek dla jego skromnego budżetu. Ich zakup pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy na inne, podstawowe potrzeby.

3. Wersalka

Pan Zbigniew posiada obecnie małe łóżko przerobione ze starej "rogówki". Nie jest to mebel dostosowany do potrzeb dorosłego mężczyzny. Zakup wersalki pozwoli mężczyźnie na komfortowy wypoczynek.

Szczegóły tegorocznej inicjatywy znajdziecie Państwo pod linkiem:

Zbiórka trwa do 4 grudnia. Zakupy 5-6 grudzień. Wpłaty można dokonać w dziekanacie u p. Ewy Czykwin, a studenci do przedstawicielki Koła Naukowego Kulstruktura p. Róży Gajek. Każda forma pomocy wskazana!

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich
i filmowych przełomu XX i XXI wieku
(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.

• dr Karolina Wierel