Zbliża się szybkimi krokami 21. Festiwal ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT?! Cała impreza odbywa się w dniach 25-28 listopada 2021 w Kinie Forum / Klubie FAMA, ul. Legionowa 5.
Underground/Independent to przede wszystkim, niszowe i ambitne kino, które otwiera oczy na otaczającą rzeczywistość oraz stanowi kanał komunikacyjny wszystkich twórców pomijanych w kinie głównego nurtu.
Autorką tegorocznej oprawy graficznej Festiwalu jest artystka, graficzka, ilustratorka i autorka komiksów Katarzyna Zawadka – Zavka (https://zavka.webnode.com/), której wystawa zostanie zaprezentowana w foyer kina Forum.
Na undergroundowej scenie Famy zabrzmi The Pau, jednoosobowy projekt, za którym stoi Paulina Dudek, bezkompromisowa, zbuntowana i nonkonformistyczna artystka, uzbrojona w gitarę i pełen emocji wokal. Przed nami również spotkanie z transową elektroniką i dźwiękową hybrydą afirmującą ideę globalnej inkluzywności i przyjaźni, czyli z Psychogeografią – duetem Pawła Krzaczkowskiego i Piotra Łyszkiewicza.
W programie znalazły się również rodzinne warsztaty z graficznymi makietami Czysty Przypadek, podczas których najmłodsi dowiedzą się, czym jest pareidolia, czyli dostrzeganie znanych kształtów w przypadkowych szczegółach i wykorzystają owo zjawisko w procesie tworzenia prac plastycznych.
Szczegółowe informacje są dostępne na bok.bialystok.pl oraz na https://www.facebook.com/events/279030147321253
 

Harmonogram

25 listopada

9:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film Dzień bez futra: ANIMAL, reż. Cyril Dion (Francja 2021, 120’) – pokaz przedpremierowy dla szkół

17:30 Foyer Forum, wstęp wolny
komiks ZAVKA: Komiksy i ilustracje – wernisaż wystawy

18:15 Kino Forum, bilet: 13 zł
film ZAPPA, reż. Alex Winter (USA 2020, 129’)

20:00 Klub FAMA, bilet: 20 zł
koncert THE PAU

21:30 Kino Forum, bilet: 13 zł
film JAK DOBRZE ŻYĆ NAGO, reż. Jan Dalchow (Norwegia 2020, 56’) + skype z reżyserem + inauguracja istnienia Różowej Skrzyneczki

26 listopada

18:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film SISTERS WITH TRANSISTORS, reż. Lisa Rovner (Wielka Brytania 2020, 90’)

19:30 Klub FAMA, wstęp wolny
film AMERICA RECYCLED, reż. Noah Hussin, Timothy Hussin (USA 2015, 97’) + spotkanie z ekipą Bike Days

22:00 Kino Forum, bilet: 16 zł
film THE ROOM z polskim dubbingiem!, reż. Tommy Wiseau (USA 2003, 99’) + spotkanie z twórcami dubbingu, ekipą Najlepszych z Najgorszych

27 listopada

16:30 Kino Forum, bilet: 13 zł
film ODWAGA, reż. Aleksiej Paluyan (Niemcy 2021, 90’) + skype z reżyserem

19:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film W CENTRUM KOMIKSU, reż. Maciej Bierut (Polska 2020, 78’) + spotkanie z reżyserem

20:30 Klub FAMA, bilet: 20 zł
koncert PSYCHOGEOGRAFIA

28 listopada

12:00-15:00 Centrum im. Ludwika Zamenhofa, bilet: 20 zł/dziecko + opiekun
warsztaty CZYSTY PRZYPADEK – warsztaty kreatywne z makietami dla dzieci
prowadzenie Kamila Okrutny-Jasińska

16:00 Kino Forum, bilet: 13 zł
film PIOSENKI O MIŁOŚCI, reż. Tomasz Habowski (Polska 2021, 90’) + spotkanie z reżyserem

18:30 Kino Forum, bilet: 13 zł
film UCIECZKA NA SREBRNY GLOB, reż. Kuba Mikurda (Polska 2021, 94’) + skype z reżyserem

 
UNDERGROUND INDEPENDENT 2021 baner

OGŁOSZENIA STUDENCKIE

 

 

STUDIA I STOPNIA
 

     STUDIA II STOPNIA

 

 T2

MEDIA
I KOMUNIKOWANIE

      

T3

REKLAMA
I PUBLIC RELATIONS

                
      

T4

KOMUNIKOWANIE
W MEDIACH CYFROWYCH

 
          

T6

FILMOZNAWSTWO-
MEDIOZNAWSTWO

 

           

KRYTYKA SZTUKI

 

Instytut Studiów Kulturowych posiada w ofercie pięć specjalności - dwie na studiach I stopnia i trzy na studiach II stopnia. Specjalności umożliwiają zdobycie fachowej wiedzy i umiejętności charakterystycznych dla danej dziedziny (tworzenie efektywnych kampanii reklamowych, praca nad warsztatem fotograficzno-filmowym, tworzenie treści w mediach cyfrowych, poznawanie dziedzictwa kulturowego regionu). Jednakże te same specjalności przenikają się w wielu aspekatch i nawzajem uzupełniają. Zachecamy do zapoznania się z ofertą studiów I i II stopnia na kulturoznawstwie

 

 

 

Wybrane publikacje pracowników Instytutu Studiów Kulturowych

 


Monika Kostaszuk-Romanowskadeziluzja monika
Deziluzja w dramcie. Rozważania teoretyków i praktyki dramaturgiczne Juliusza Słowackiego

 

Książka dr Moniki Kostaszuk-Romanowskiej odznacza się rzadko spotykaną precyzyjnością przemyśleń, wyłożonych przejrzyście i elegancko. Autorka wykorzystała w niej swoje szerokie i niezbyt często łączące się kompetencje: teoretyka literatury, teatrologa, znawcy romantyzmu i twórczości Słowackiego, dodając do nich zmysł krytyczny, umiejętność syntezy i subtelność analiz. Problematykę rozprawy na pierwszy rzut oka można umieścić w od dawna eksplorowanym kręgu rozważań o teatralnej formie polskiego dramatu romantycznego, nad którym – zwłaszcza nad arcydziełami trójcy wieszczów – zaciążyło „fatum niesceniczności”. Jednakże w książce o deziluzji Autorce udało się ustanowić własne pole badawcze – w dramatach romantycznych dostrzegła swoistą, nową formę, ukształtowaną przez, jak określa to trafnie we wstępie, „przymusową swobodę twórczą” – teatralność i zarazem świadomość braku dostępu do sceny. W przypadku Słowackiego dr Kostaszuk-Romanowska wychwyciła zjawisko swoistej gry poety z teatralizacją, wzięcie jej w „autotekstowy nawias”, zamierzając prześledzić, jak „rezygnacja z kreowania w dziele złudzenia prawdziwości paradoksalnie zbliża dzieło do prawdy”, szczególnej „prawdy aktu tworzenia, statusu twórcy”, jego światoobrazu i poglądów na sztukę. Taka autotematyczna, a zarazem radykalnie przewartościowująca mity perspektywa, zbliża dzieło Słowackiego do debat dwudziestowiecznej awangardy. (Z Recenzji dr hab. Elżbiety Kiślak, prof. IBL PAN)


Karolina WierelWierel Publikacja1
Księga w nie-ludzkim świecie. Motyw Księgi w postapokaliptycznych przekazach literackich 
i filmowych przełomu XX i XXI wieku

(…) osią książki, głównym wektorem zawartych w niej rozważań i analiz, jest motyw Księgi, różne formy jego obecności, w różnych postaciach, w utworach badanego nurtu. Śledząc ten watek autorka przekonująco dowodzi zaskakującej żywotności motywu, który w świecie nowych mediów mógłby wydawać się anachroniczny, tymczasem okazuje się zwornikiem wielu ważnych treści „wyobraźni postapokaliptycznej”, wehikułem zdolnym do przenoszenia do świata „po końcu” tradycyjnych struktur poznania i otwartym na takie ich przekształcenia, by odpowiadały na wyzwania radykalnie nowych doświadczeń (…).
(Z recenzji prof. dr. hab. Grzegorza Godlewskiego Instytut Kultury Polskiej, UW)

 


Olchanowski Publikacja1

Tomasz Olchanowski
Kultura ponowoczesna w perspektywach antropologii politeistycznej
Termin antropologii politeistycznej zrodził się oczywiście wraz z lekturą pism Hillmana, jak też dzięki wizjom greckich filozofów przedsokratejskich, wizjom Platona, neoplatoników, także tych, których zwiemy neoplatonikami renesansowymi. Antropologia politeistyczna więcej zawdzięcza wielkiej literaturze niż poglądom skostniałych akademików. Scala to, co zostało rozdzielone, jednocześnie zostawiając temu, co scala, autonomię. Scala filozofię z psychologią, pedagogikę z kulturoznawstwem czy twórczość artystyczną z socjologią. Pedagog czy psycholog nie może być tylko i wyłącznie człowiekiem nauki, obojętnie czy teoretykiem, czy praktykiem, lecz również powinien każdego dnia odkrywać w sobie duszę artysty. Inaczej skostnieje, a wtedy nieustannie powtarzać będzie te same błędy, które przed nim popełnili inni.


 

 • KULTURA I SZTUKA U PROGU XXI WIEKU
 • INTERMEDIALNOŚĆ W KULTURZE KOŃCA XX WIEKU
 • Słowo w kulturze mediów
 • Przyszłość języka
 • Między powtórzeniem
 • Przyszłość tradycji
 • dr Karolina Wierel
 • ARTYSTÓW GRY Z KULTURĄ
 • NA STYKACH KULTUR I MEDIÓW
 • Sztuka i nie-sztuka
 • SPEKTAKLE ZMYSŁÓW
 • Mity, legendy i historia
 • ESTETYKA ROCKA
 • Film w twórczości Struga
 • KULTURY TRADYCYJNE A KULTURA GLOBALNA
 • DESIGN
 • PRYMITYWIZM W SZTUCE AWANGARDY
 • FILMOWY ŚWIAT PEDRA ALMODOVARA
 • HISTORIE WYDOBYTE Z CIENIA
 • FILMOWE CZYTANIE KULTURY
 • POLSKIE TELE-SAGI
 • DYSKURSY O PŁCI I RODZINIE W POLSKICH TELESAGACH
 • METAFIZYKA I ETYKA SAMUELA CLARKE'A
 • BOHATER IDOL OSOBOWŚĆ MEDIALNA
 • DEUS EXPLICATUS
 • OBRAZ MĘŻCZYZNY W POLSKICH MEDIACH