Biuro Wystaw Kulturoznawczych

Biuro Wystaw Kulturoznawczych BWK

Galeria studencka przy Instytucie Studiów Kulturowych

   

Biuro Wystaw Kulturoznawczych to galeria studencka funkcjonującą przy Instytucie Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku. Stwarzamy warunki umożliwiające studentom rozwój artystyczny, kreujemy otwartą przestrzeń wystawienniczą oraz współpracujemy z różnymi instytucjami kultury w Białymstoku i w kraju. Nasze najbliższe cele obejmują organizację m.in wernisaży, warsztatów fotograficznych, malarskich czy wieczorów filmowych (dyskusyjny klub filmowy studentów kulturoznawstwa).

Zgłoszenia/propozycje wystaw: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nr telefonu: 570853631 (Marta Pogorzały; dyrekcja)

Instagram: galeria.bwk

Wybrane wystawy:

  • “Portret (po)pandemiczny”, lipiec - październik 2021, M. Pogorzały, M. Zieniewicz

Portrety mieszkańców Białegostoku, które znajdują się na wystawie zostały wykonane w trakcie działań artystycznych  “Portret (po)pandemiczny” przez Martę Pogorzały i Marcina Zieniewicza aparatem typu polaroid.  Zdjęcie instant jest niepowtarzalne - niemalże natychmiast gotowe do oglądania i trzymania w dłoniach. Autor i fotografowany wspólnie czekają na fotografię,  jedna odbitka jest podarowana modelowi, druga od razu trafia  do kolekcji. Młodzi artyści  po miesiącach życia w izolacji pragną działać nie tylko dla ludzi, ale przede wszystkim kolektywnie z odbiorcami sztuki. Mając świadomość tego, że sytuacja pandemiczna jest niestabilna, w pełni starali się wykorzystać możliwość nawiązania relacji i wspólnego tworzenia. Komentarze pod zdjęciami są miejscem, w granicach którego możliwe było wyrażenie własnych opinii, komentarzy, obaw. Artyści założyli, że komentarze będą integralną częścią obrazów uchwyconych na zdjęciach. Jak się okazało większość z nich nawiązuje  do pandemii. Wśród fotografii znajdują się także portrety młodych artystów, którzy tym gestem chcą pokazać, że nie są jedynie obserwatorami ukrytymi za obiektywem aparatu. Potrzebują  przede wszystkim komunikacji z innymi ludźmi.  Na twarzach bohaterów zdjęć nie widać bólu, niepewności, wstrzymanego oddechu, ale bez wątpienia  właśnie trudne emocje stały się ich udziałem.

Stały się udziałem nas wszystkich.

  • “Czas apokalipsy”, marzec 2022, M. Pogorzały, T. Dziemiańczuk

Celem projektu jest skomentowanie i odniesienie się do sytuacji epidemiologicznej oraz refleksja nad kondycją psychiczną człowieka znajdującego się w nowej rzeczywistości. Cykl fotografii został zrealizowany przy użyciu kamer drogowych na terenie Białegostoku, dzięki którym powstały gotowe obrazy - prosto z transmisji owych kamer w czasie rzeczywistym. Fotografie, które wchodzą w skład projektu są bezpośrednią stopklatką materiału nadawanego na żywo. W takiej sytuacji fotograf tworzy projekt bez użycia własnego aparatu fotograficznego, posługując się elementami zastanymi w przestrzeni miejskiej, aby ukazać surrealistyczne sytuacje. Projekt pokazuje, że być może na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło - nieco bardziej puste ulice, człowiek w maseczce - natomiast bardziej zmieniła się kondycja psychiczna człowieka. Artysta, przemierzając puste ulice miasta, balansuje na skraju rzeczywistości oraz pojawiających się złudzeń i obaw. Taki stan rzeczy powoduje natłok pytań, często pozostawionych bez odpowiedzi. Przymusowa społeczna izolacja wprowadza zachwianie stabilności psychicznej jednostki, która, pozbawiona kontaktu z innymi, jest poddana próbie samotnego zmierzenia się z własnym “ja”. Patrząc na projekt z perspektywy użytego medium, sformułowany zostaje manifest dotyczący niezgody na swego rodzaju inwigilację pod postacią wszechobecnego monitoringu, powodującego naruszenie prywatności oraz wkroczenie w sferę komfortu człowieka. Artyści w swoim projekcie podejmują również działania performatywne, obrazujące osobisty pogląd na wolność w każdym tego słowa znaczeniu, a przede wszystkim wolność osobistą i wolność myśli. Jest to protest przeciwko propagandzie medialnej, wywołującej w odbiorcy niepokój i powodującej konflikt w procesie afirmacji szeroko pojmowanej informacji.

  • “W+S=4 PYTANIA” (film studentów kulturoznawstwa), styczeń 2022, E. Lipińska, M. Pogorzały

Studentki III roku – Eliza Lipińska i Marta Pogorzały, w ramach zakończenia zajęć „Formy Animacji Kultury” z dr Tomaszem Adamskim zrobiły krótki film, w którym można zobaczyć naszych wykładowców i studentów stających w obliczu 4 pytań (zarówno tych prozaicznych, jak i tych ujawniających prawdę o wartości życia). Projekt ma za zadanie przybliżyć do siebie społeczność kulturoznawców i przełamać często pojawiającą się barierę student-wykładowca.

  • 13.04.2022 - “Ja i wszystkie moje jaźnie” - wystawa malarska studentki Emilii Odyniec
  • 12.05.2022 - Warsztaty malarstwa intuicyjnego: tusze alkoholowe. Metoda aktywnej wyobraźni.
  • 13.05.2022 - Festiwal filmowy: “Kulturoznawcze spotkanie filmowe: posthumanizm i transhumanizm w filmie”.