dr Barbara Olech

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DSCN0600

 

Zainteresowania badawcze: literatura i kultura Młodej Polski oraz  XX i XXI wieku (ze szczególnym uwzględnieniem twórczości  kobiet), kresy w literaturze i kulturze polskiej, artyści polscy pochodzenia żydowskiego (zwłaszcza tworzący w Izraelu).

Jako członek Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” od wielu lat aktywnie działa na rzecz popularyzacji literatury i kultury polskiej na Białorusi i Łotwie (olimpiady literatury i języka polskiego, warsztaty dla uczniów i nauczycieli, polskie dyktanda, konkursy recytatorskie, zagraniczne edycje narodowych czytań). Jest członkiem Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael i współorganizatorką wszystkich edycji białostockiego Festiwalu Kultury Żydowskiej „Zachor – Kolor i Dźwięk” (od 2008 r.) oraz cyklu Międzynarodowych Konferencji Naukowych „Żydzi wschodniej Polski” (do 2017 r.). W 2014 roku otrzymała prestiżowe odznaczenie „Chroniąc Pamięć”, które jest przyznawane przez Ambasadę Izraela w Polsce i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Polakom zaangażowanym w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów oraz dialog polsko-żydowski.

Opracowała Utwory wybrane Marii Grossek-Koryckiej w serii „Biblioteka Poezji Młodej Polski” (Kraków 2005). Jest autorką książek  Harmonia. liryzm, trwoga. Studia o twórczości Bronisławy Ostrowskiej (Białystok 2012), Zachor. Żydowskie losy odzyskane w słowie (Białystok 2017)  oraz wielu artykułów drukowanych w książkach zbiorowych w kraju i za granicą (Białoruś, Ukraina, Izrael).