dr hab. Andrzej Kisielewski prof. UwB

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

AAK11

Andrzej Kisielewski – dr hab., profesor Uniwersytetu w Białymstoku, historyk sztuki, absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, doktoryzował się w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, habilitował na Uniwersytecie Warszawskiem na Wydziale Historycznym. Zajmuje się historią sztuki XX i XXI wieku, teorią i antropologią sztuki, a także współczesną kulturą wizualną. Autor książek i artykułów poświęconych sztuce współczesnej, związkom sztuki z kulturą popularną i tzw. sztuką rdzenną, relacjom antropologii kulturowej i sztuki, a także wzornictwu przemysłowemu, reklamie i innym przejawom współczesnej komercyjnej kultury wizualnej. Uprawiał krytykę artystyczną i eseistykę poświęconą sztuce współczesnej - publikował w wydawnictwach i katalogach wystaw wydawanych m.in. przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie, Galerię Arsenał w Białymstoku, Galerię Arsenał w Poznaniu, Galerię Białą w Lublinie, Malmö Konsthall w Malmö, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Springer & Winckler Galerie we Frankfurcie nad Menem, Tel Aviv Museum of Art i in.

Autor książek: Karny (1995), Sztuka i reklama. Relacje między sztuką i kulturą (1999), Prymitywizm w sztuce awangardy pierwszej połowy XX wieku. Mitologie i obrazy pierwotności (2011).

Redaktor prac zbiorowych: Artystów gry z kulturą (2009), Sztuka i nie-sztuka. Rozważania o kulturze artystycznej, kulturze popularnej i kulturze najszerzej pojętej. Białostocka Wszechnica Kulturoznawcza 2011-2014. Część I  (2015).

Współredaktor książek: Kultura pragnień i horyzonty neoliberalizmu (wraz Wojciechem J. Bursztą, 2015), Mity, legendy i historie. Białostocka Wszechnica Kulturoznawcza 2011-2014. Część II  (wraz z Alicją Kisielewską, 2016), Przyszłość kultury. Od diagnozy do prognozy (wraz z Alicją Kisielewską i Moniką Kostaszuk-Romanowską, 2017).

Publikował m.in. w pismach: „Idea. Studia nad strukturą i rozwojem pojęć filozoficznych”, „Ikonotheka”, „Konteksty”, „Kresy”, „Kultura popularna”, „Kultura współczesna”, „Opcje”, „Rzeźba Polska”, „Przestrzeń społeczna/Social space”, „Więź”.